Wskaźnik PMI dla Polski w październiku w dół. Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadały w najszybszym tempie od ponad 10 lat

Wskaźnik PMI dla Polski w październiku w dół. Produkcja, nowe zamówienia i eksport spadały w najszybszym tempie od ponad 10 lat
Fot. stock.adobe.com/Arsgera
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 45,6 pkt w październiku 2019 r. z 47,8 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

#PMI spadł w szybkim tempie z wrześniowego poziomu 47,8 do 45,6, odnotowując najniższą wartość od połowy 2009 r.

Konsensus rynkowy wynosił 48,1 pkt.

„Doprowadziło to do cięć w zatrudnieniu, zmniejszenia aktywności zakupowej przedsiębiorców oraz pogorszenia prognoz odnośnie przyszłej produkcji (najgorszy wynik od powstania wskaźnika). Aby utrzymać poziom produkcji, firmy skupiły się na redukcji zaległości, co przyczyniło się do akumulacji zapasów wyrobów gotowych. Według najnowszych danych w październiku polscy producenci po raz pierwszy od trzech lat obniżyli również swoje stawki, co wiązało się po części ze słabnącymi presjami kosztowymi” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu w dół. Optymizm przedsiębiorców z sektora wytwórczego najsłabszy od 2012 r. >>>

Najniższa wartość indeksu od połowy 2009 r.

Indeks spadł w szybkim tempie z wrześniowego poziomu 47,8 do 45,6, odnotowując najniższą wartość od połowy 2009 r., podkreślił Markit. Najgorsze wyniki zarejestrowały kolejno: Wskaźnik nowych zamówień, produkcji oraz zatrudnienia, podano także.

„Październikowe prognozy odnośnie wielkości produkcji w nadchodzących 12 miesiącach były najsłabsze w historii wskaźnika, tj. od 2012 roku” – czytamy dalej.

Czytaj także: Koniunktura w polskim przetwórstwie najsłabsza od 2009 r. >>>

Trudny miesiąc dla polskiego przemysłu

„Październik był trudnym miesiącem dla polskiego przemysłu. Główne wskaźniki: Nowe Zamówienia, Eksport i Produkcja odnotowały rekordowe spadki do najniższych poziomów od wielu lat, co według respondentów badania wynikało z osłabienia popytu w Europie oraz pojawienia się konkurencji z Chin. Nowe zamówienia spadły w najszybszym tempie od kwietnia 2009, produkcja i eksport zarejestrowały największe spadki od czerwca 2009, a pierwsza od trzech lat obniżka cen wyrobów gotowych nie ożywiła popytu na rynkach. Poziom zatrudnienia w sektorze ponownie się obniżył, choć tempo spadku nowych miejsc pracy było słabe i wpisywało się w trend obserwowany od początku tego roku. Niestety wygląda na to, że z nadejściem nowego roku warunki gospodarcze nie ulegną poprawie. Wskaźnik Przyszłej Produkcji zarejestrował w październiku jeszcze słabszy wynik niż w zeszłym miesiącu, osiągając najniższy poziom w historii badań” – ocenił ekonomista IHS Markit ocenił Trevor Balchin, cytowany w materiale.

Czytaj także: PMI najniżej od 10 lat >>>

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Źródło: ISBnews