Wskaźnik PMI dla Polski w maju w dół. Tak niskiego odczytu nie było od sierpnia 2017 r.
Konsensus rynkowy wynosił 53,2 pkt.
„W maju wskaźnik PMI spadł z kwietniowego wyniku 53,9 do poziomu 53,3, sygnalizując silny ogólny wzrost polskiego sektora przemysłowego. Bieżąca tendencja wzrostowa, utrzymująca się 44 miesiąc z rzędu, jest najdłuższą od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998 roku. Mimo to, bieżące odczyty były najniższymi od sierpnia 2017 roku” – czytamy w komunikacie.
Spadek wskaźnika PMI w maju odzwierciedlał zarówno wolniejsze tempo wzrostu produkcji, jak i zatrudnienia, częściowo równoważone przez jeszcze większe opóźnienia w dostawach.
Czytaj także: Koniunktura w polskim przetwórstwie pod wpływem spowolnienia w światowym handlu >>>
Wzrost produkcji przemysłowej najniższy od 9 miesięcy
„W maju wzrost produkcji przemysłowej spowolnił do najniższego poziomu od 9 miesięcy. Mimo to, tempo wzrostu pozostało silne na tle badań historycznych, przedłużając bieżącą tendencję wzrostową do 22 miesięcy z rzędu” – napisano w komunikacie.
„Umiarkowane tempo wzrostu produkcji odzwierciedlał również dość skromny wzrost liczby nowych zamówień, w porównaniu z silnym trendem wzrostowym obserwowanym przez ostatnich 19 miesięcy. To z kolei po części wynikało z nieznacznego spadku liczby nowych zamówień eksportowych w badanym miesiącu” – czytamy dalej.
Wyniki badań podkreśliły istniejący nacisk na wydajność produkcyjną w maju. Zaległości produkcyjne wzrosły w najszybszym tempie od stycznia 2015 roku, a opóźnienia w dostawach wydłużały się najszybciej od grudnia 2010 roku. Zwiększona częstość występowania opóźnień była częściowo spowodowana najsilniejszym od 5 miesięcy wzrostem aktywności zakupowej, wyjaśnił Markit.
Najwolniejszy wzrost zatrudnienia w tym roku
Jednocześnie tempo wzrostu zatrudnienia pozostało solidne, choć jak dotychczas najwolniejsze w 2018 roku, podkreślono także.
„Presje wokół wzrostu kosztów produkcji pozostały wysokie w maju i wzrosły do najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Firmy zaraportowały wyższe ceny stali oraz wpływ osłabienia polskiej waluty. Ceny wyrobów gotowych spadły trzeci raz w ciągu czterech miesięcy, lecz pozostały na ogólnie solidnym poziomie. Wzrost cen można było obserwować każdego miesiąca od listopada 2016 roku” – czytamy dalej.
W maju prognozy na 12 miesięcy dla polskiego sektora przemysłowego dotyczące wzrostu wielkości produkcji pozostały dobre. Firmy uzasadniały spodziewany wzrost produkcji nowymi produktami, nowymi klientami oraz nowymi urządzeniami, podsumował Markit.
Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 55,5 pkt
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 55,5 pkt w maju br. z 56,2 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała również firma Markit, prezentując ostateczne dane.
Konsensus rynkowy wynosił 55,5 pkt.
Z kolei Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego przemysłu spadł do 56,9 pkt w maju br. z 58,1 pkt przed miesiącem.
Konsensus rynkowy wynosił 56,8 pkt.
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Źródło: ISBnews