Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu w dół. Przyspieszenie tempa spadku produkcji i nowych zamówień
Konsensus rynkowy wynosił 48,9 pkt.
„Najnowszy odczyt wskaźnika odzwierciedlał przyspieszenie tempa spadku produkcji i nowych zamówień, częściowo równoważone przez poprawę sytuacji na rynku pracy, wydłużenie czasu dostaw oraz szybszy wzrost zapasów pozycji zakupionych. Liczba nowych zamówień spadła w czerwcu ósmy miesiąc z rzędu. Ponadto tempo spadku było najsilniejsze od początku tego roku. Osłabienie napływu nowych zleceń wynikało przede wszystkim z sytuacji na rynku krajowym (zamówienia eksportowe spadły w najwolniejszym tempie od siedmiu miesięcy)” – czytamy w komunikacie.
„W czerwcu warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym pogorszyły się ósmy miesiąc z rzędu. Niepokojące jest to, że tempo spadku produkcji oraz nowych zamówień przyspieszyło, choć negatywny wpływ tych wyników na główny wskaźnik PMI złagodził nieco pierwszy od pięciu miesięcy wzrost zatrudnienia w przemyśle. Mimo że Indeks PMI w ostatnim okresie badań odnotował najniższą wartość od czterech miesięcy, średnia z II kwartału tego roku (48,8) lekko wzrosła w porównaniu do średniej z poprzedniego kwartału (48,2). To jednak niewielkie pocieszenie dla producentów, których oczekiwania względem przyszłej 12-miesięcznej produkcji były w czerwcu najsłabsze od sześciu i pół roku” – skomentował ekonomista IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.
Czytaj także: Dalsze pogorszenie nastrojów w przemyśle >>>
Wskaźnik PMI dla przemysłu Niemiec wzrósł do 45 pkt
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI niemieckiego sektora przemysłowego wyniósł 45 pkt w czerwcu 2019 r. wobec 44,3 pkt przed miesiącem, poinformowała firma Markit.
Konsensus rynkowy wynosił 45,4 pkt.
Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 47,6 pkt
Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI dla przemysłu strefy euro spadł do 47,6 pkt w czerwcu 2019 r. z 47,7 pkt miesiąc wcześniej, poinformowała firma Markit.
Konsensus rynkowy wynosił 47,8 pkt.
Czytaj także: Wskaźnik PMI dla usług strefy euro wzrósł do 52,9 pkt w maju >>>
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.