Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu 2020 r. w dół. Spadek produkcji, nowych zamówień oraz nowych miejsc pracy w sektorze

Wskaźnik PMI dla Polski w styczniu 2020 r. w dół. Spadek produkcji, nowych zamówień oraz nowych miejsc pracy w sektorze
Fot. stock.adobe.com/Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,4 pkt w styczniu 2020 r. z 48 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Styczniowe wyniki wykazały spadek produkcji, nowych zamówień, aktywności zakupowej polskich producentów oraz nowych miejsc pracy w sektorze. Poziom zatrudnienia obniżył się w najszybszym tempie od października 2009, a tempo spadku kontraktów eksportowych przyspieszyło po spowolnieniu odnotowanym pod koniec zeszłego roku.
Styczniowe wyniki wykazały spadek produkcji, nowych zamówień, aktywności zakupowej polskich producentów oraz nowych miejsc pracy w sektorze #PMI #Markit #przemysł

Konsensus rynkowy wynosił 48,3 pkt.

„W styczniu polski PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50 piętnasty miesiąc z rzędu. Tak długi okres negatywnych odczytów odnotowano ostatnio w latach 2012-2013. Główny Wskaźnik szedł w górę przez ostatnie trzy miesiące, osiągając w grudniu poziom 48. Styczniowy odczyt, który wyniósł 47,4 zasugerował, że tempo spadku w sektorze przyspieszyło” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wskaźnik PMI dla Polski w grudniu 2019 r. w górę, ale nowe zamówienia i produkcja spadły czternasty miesiąc z rzędu >>>

W styczniu poziom nowych zamówień otrzymanych przez polskich producentów obniżył się piętnasty miesiąc z rzędu, wyznaczając najdłuższą taką sekwencję od niemal siedmiu lat.

Nieprzerwany okres spadku zleceń eksportowych

„Nieprzerwany okres spadku zleceń eksportowych wydłużył się natomiast do 18 miesięcy, a jego tempo utrzymało się na wysokim poziomie” – wskazał Markit.

Produkcja również zmniejszyła się piętnasty miesiąc z rzędu

„Produkcja również zmniejszyła się piętnasty miesiąc z rzędu, sygnalizując najdłuższy trend spadkowy od ponad 17 lat. Tempo spadku jednak ustabilizowało się, częściowo dzięki dalszej redukcji zaległości. Poziom niezrealizowanych zamówień u polskich producentów obniżył się osiemnasty raz z rzędu, aczkolwiek tempo spadku było najsłabsze od października 2018” – czytamy dalej.

Czytaj także: Silny wzrost płacy minimalnej ograniczył zatrudnienie w przetwórstwie?

„Styczniowe wyniki badań nie wykazały większych oznak poprawy warunków gospodarczych w polskim sektorze wytwórczym. Co gorsza, trend zwyżkowy zaobserwowany pod koniec 2019 zmienił kierunek, w wyniku czego główny Wskaźnik PMI spadł do poziomu 47,4.

Najnowszy odczyt indeksu odzwierciedlał przede wszystkim znaczne cięcia na rynku pracy w przemyśle (był to najostrzejszy spadek zatrudnienia od ponad dziesięciu lat).

Czytaj także: PMI w styczniu. Spadają zamówienia, słabnie popyt i produkcja >>>

Więcej optymizmu przyniosły dane dotyczące nowych zleceń oraz prognoz na nadchodzący rok. Wskaźnik Nowych Zamówień zarejestrował najwyższą wartość od pięciu miesięcy, a Wskaźnik Przyszłej Produkcji odnotował ośmiomiesięczny rekord. Może to mieć związek z przewidywanym w styczniowym raporcie flash PMI wyhamowaniem spowolnienia niemieckiej gospodarki, która stanowi główny rynek eksportowy dla Polski.

Mimo wszystko poprawa kondycji polskiego przemysłu wydaje się odległa” – skomentował ekonomista IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.

Źródło: ISBnews