Wskaźnik Dobrobytu we wrześniu w dół. Drugi z kolei znaczący spadek w ostatnich dwóch latach

Wskaźnik Dobrobytu we wrześniu w dół. Drugi z kolei znaczący spadek w ostatnich dwóch latach
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Dobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - spadł o 0,4 pkt m/m we wrześniu br., podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Był to drugi z kolei znaczący spadek w ostatnich dwóch latach.

#WskaźnikDobrobytu - odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa - spadł o 0,4 pkt m/m we wrześniu #BIEC

Ostatni lokalny szczyt wskaźnika odnotowano w grudniu 2017 roku.

„Do spadku wskaźnika w równym stopniu przyczyniły się wolniej rosnące w porównaniu do sytuacji sprzed roku wynagrodzenia, oraz spadek liczby pracujących w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 pracowników” – czytamy w raporcie.

Mniejsza liczba pracujących

Mniejszą liczbę pracujących częściowo wytłumaczyć można czynnikami sezonowymi, choć dotychczas typowo sezonowy spadek zatrudnienia pojawiał się we wrześniu i trwał do końca roku kalendarzowego. Od kilku miesięcy liczba ogłoszeń o wolnych miejscach pracy trafiających do PUP-ów oraz ukazujących się na portalach internetowych zmniejsza się, co świadczy o spadającym popycie na pracę bądź zniechęceniu pracodawców w poszukiwaniu pracowników, wskazało Biuro.

„Tempo wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym i po usunięciu wpływu czynników sezonowych spadło do ok. 4% w skali roku, co również jest nieco wolniejszym wzrostem niż w poprzednich miesiącach tego roku” – zauważono także.

Źródło: ISBnews