Wskaźnik Dobrobytu w kwietniu w górę w ślad za ponadprzeciętnym wzrostem wynagrodzeń

Wskaźnik Dobrobytu w kwietniu w górę w ślad za ponadprzeciętnym wzrostem wynagrodzeń
Fot. stock.adobe.com/Leo Lintang
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu br. wzrósł o 1 pkt m/m i wyniósł 92,9 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Do wzrostu wskaźnika przyczynił się w głównej mierze ponadprzeciętny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw.

Nie można wykluczyć pojawienia się w przedsiębiorstwach silnej presji na wzrost płac, która jest odpowiedzią pracowników na utrzymującą się od blisko półtora roku podwyższoną inflację.

„Dane z kolejnych miesięcy zapewne przyniosą odpowiedź na pytanie o źródła owego nadzwyczajnego marcowego wzrostu wynagrodzeń” – czytamy w raporcie.

Wzrost inflacji działa w kierunku spadku wartości Wskaźnika

Ponowny wzrost inflacji działa obecnie w kierunku spadku wartości Wskaźnika Dobrobytu, podkreśliło Biuro.

Czytaj także: Przeciętne wynagrodzenie zbliża się do 6 tys. zł >>>

„Sytuacja na rynku pracy wyrażona liczbą zatrudnionych pracowników w sektorze przedsiębiorstw nie odzwierciedla w pełni ruchów na rynku pracy. W warunkach pandemii zarówno cześć pracodawców jak i potencjalnych pracowników może powstrzymywać się przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu. Znaczna część przedsiębiorstw z sektora usługowego – najbardziej dotkniętego kolejnymi lockdownami zapewne myśli wyłącznie o przetrwaniu” – podsumowano.

Źródło: ISBnews