Wskaźnik Dobrobytu w kwietniu bez zmian

Wskaźnik Dobrobytu w kwietniu bez zmian
Fot. stock.adobe.com/Robert Kneschke
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu 2019 r. nie zmienił swej wartości w stosunku do miesiąca poprzedniego, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

#WskaźnikDobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa, w kwietniu nie zmienił swej wartości w stosunku do miesiąca poprzedniego #BIEC

„Od listopada ubiegłego roku utrzymuje się on na zbliżonym poziomie, nieznacznie niższym niż w latach 2017-18. Związane jest to z wyhamowaniem tempa wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia i odwróceniem tendencji inflacyjnych w stosunku do sytuacji sprzed roku” – czytamy w raporcie.

Tempo wzrostu zatrudnienia utrzymuje się w ostatnich miesiącach na poziomie około 3% w skali roku. Przed rokiem sięgało ono 3,7%. Osłabło również tempo wzrostu realnych wynagrodzeń z blisko 5% w roku ubiegłym do 3,6% obecnie, wskazali analitycy.

Wzrost Wskaźnika Dobrobytu ograniczają rosnące ceny

„Kolejnym czynnikiem ograniczającym wzrost Wskaźnika Dobrobytu są rosnące ceny. Inflacja w marcu przyspieszyła do 1,7%, zaś wzrost cen w grupach towarów i usług stanowiących około 55% wydatków przeciętnego Kowalskiego, przeznaczanych na żywność, mieszkanie i transport był w ostatnim czasie najszybszy i sięgnął średnio 2,4%. Wzrost cen usług i towarów związanych ze zdrowiem był jeszcze szybszy – ok. 3% w skali roku” – czytamy dalej.

W gospodarstwach o niższych dochodach udział wydatków na żywność, mieszkania i transport jest zdecydowanie wyższy od przeciętnej, co wpływa negatywnie na stan ich dobrobytu, zwiększając jednocześnie aprobatę dla wszelkiego rodzaju działań mających na celu wzrost wydatków socjalnych, podkreślono też w materiale.

Źródło: ISBnews