Wskaźnik AIC o dobrobycie gospodarstw domowych w Unii Europejskiej

Wskaźnik AIC o dobrobycie gospodarstw domowych w Unii Europejskiej
Fot. stock.adobe. com / momius
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Chociaż Produkt Krajowy Brutto (PKB) na mieszkańca jest ważnym i powszechnie stosowanym wskaźnikiem poziomu dobrobytu ekonomicznego kraju, bardziej użytecznym wskaźnikiem przy porównywaniu względnego dobrobytu konsumentów w różnych krajach może być rzeczywista konsumpcja indywidualna (AIC - actual individual consumption). Odnosi się ona do wszystkich dóbr i usług faktycznie konsumowanych przez gospodarstwa domowe. Obejmuje dobra konsumpcyjne i usługi zakupione bezpośrednio przez gospodarstwa domowe, a także usługi świadczone przez instytucje non-profit i państwo na potrzeby konsumpcji indywidualnej (np. usługi zdrowotne i edukacyjne).

AIC na mieszkańca koreluje z PKB na mieszkańca, ponieważ jest w praktyce zdecydowanie największym składnikiem wydatków PKB. Nie jest to jednak korelacja 100-procentowa, przy czym występują odchylenia zarówno in plus, jak i minus.  

W 2023 roku poziom rzeczywistego spożycia indywidualnego w krajach UE wahał się od 70% do 136% średniej UE.

9 krajów odnotowało AIC na mieszkańca powyżej średniej UE. Najwyższy poziom odnotował Luksemburg – 36% powyżej średniej UE.

Za Luksemburgiem znalazły się Holandia i Niemcy, oba 19% powyżej.

Wskaźnik PKB na mieszkańca w krajach tych wynosi odpowiednio 237, 116 i 133, podał Eurostat. A zatem rzeczywiste spożycie mieszkańców Luksemburga jest znacznie niższe niż wynikałoby to z poziomu PKB, Holandii nieco niższe, a Niemiec wyższe.

Irlandia jest drugim po Luksemburgu krajem Unii Europejskiej pod względem PKB na mieszkańca, ale rzeczywiste spożycie indywidualne Irlandczyków jest nieco niższe niż średnia unijna. Wynika to w dużej mierze z faktu, że PKB w Irlandii wytwarza wiele międzynarodowych firm, które z powodów podatkowych rejestrują się w tym kraju, ale dużą część wytworzonej wartości dodanej transferują do innych krajów.

Wskaźnik AIC najniższy na Węgrzech

Najniższy poziom AIC na mieszkańca odnotowano na Węgrzech i w Bułgarii (w obu krajach o 30% poniżej średniej UE) oraz na Łotwie (o 26% poniżej).

Konsumpcja na Węgrzech jest niższa niż wynikałoby to z poziomu PKB na mieszkańca, a w Bułgarii i na Łotwie wyższa.

Największa „nadwyżka” poziomu AIC w stosunku do PKB na mieszkańca występuje w Grecji – aż 11 pkt proc. Z danych Eurostatu wynika, że poziom konsumpcji w Grecji jest zbliżony do poziomu w Czechach, które mają znacznie wyższy poziom PKB na mieszkańca.

Wyższy poziom rzeczywistej konsumpcji indywidualnej niż wynikałoby to z PKB ma także Polska. Jesteśmy zdecydowanie niżej niż Czesi pod względem PKB na mieszkańca, ale mamy wyższy poziom rzeczywistej konsumpcji.

Jedną z przyczyn jest znacznie niższa w Polsce stopa inwestycji.

Czytaj także: Konsumujemy więcej niż wynika z PKB

Poziom PKB na głowę mieszkańca i rzeczywistej konsumpcji indywidualnej (AIC) z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej:

Poziom PKB na głowę mieszkańca i rzeczywistej konsumpcji indywidualnej (AIC) z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej:
Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl