Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST 2015

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

150909.lublin.400xRekordowa liczba uczestników bierze udział we Wschodnim Forum Gospodarczym LUB-INVEST - inicjatywie lubelskiego samorządu dedykowanej przedsiębiorcom. Do Lublina przyjechało ponad 120 przedstawicieli firm z krajów Partnerstwa Wschodniego i Unii Europejskich oraz 300 polskich przedsiębiorców.

W imieniu gospodarzy uczestników przywitali Sławomir Sosnowski Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin. „Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny Lublin udowadnia swoją pozycję jako Centrum Kompetencji Wschodnich. Nawiązujemy coraz więcej kontaktów z krajami Partnerstwa Wschodniego nie tylko w obszarze akademickim, administracji ale przede wszystkim biznesowym. Lublin 
w ostatnim czasie wykonał ogromny skok inwestycyjny. Mam nadzieję, że coraz więcej firm będzie chciało tu wracać i realizować projekty zainicjowane podczas tegorocznego Forum” – powiedział dr Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Marszałek Województwa Lubelskiego zapowiedział dalsze wsparcie regionu dla małych 
i średnich firm na terenie Lubelszczyzny. „Bardzo się cieszę, że Forum LUB-INVEST stało się prestiżowym spotkaniem polskich i wschodnich przedsiębiorców. Mam nadzieję, że przyczyni się ono do dalszego rozwijania współpracy i rozszerzania kontaktów pomiędzy naszymi wschodnimi sąsiadami.” – dodał Marszałek Sławomir Sosnowski.

Jak podkreśliła podczas otwarcia Grażyna Henclewska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki „Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST jest doskonałą okazją do promocji Województwa Lubelskiego oraz Miasta Lublin, jako lokalizacji dla firm z krajów Partnerstwa Wschodniego. Ministerstwo Gospodarki szczególnie wspiera działania propagujące nasze ogólnokrajowe kapitały, z których jesteśmy dumni np. młodych, kreatywnych ludzi i polską przedsiębiorczość, która szczególnie w Lublinie jest widoczne.”

Katarzyna Kacperczyk Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP zwróciła uwagę, że: „Będąc w Lublinie nie sposób nie wspomnieć o współpracy z krajami Europy Wschodniej. To w tym obszarze i z racji przygranicznego położenia Lublin posiada szczególne atuty i kompetencje, które skuteczne wykorzystuje.”

Podczas debaty poświęconej współpracy polsko-ukraińskiej w wymiarze gospodarczym  Jacek Piechota, Prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej wskazał: „Ukraińskie firmy są zainteresowane nawiązaniem współpracy z przedsiębiorcami z krajów Unii Europejskiej. Promocja, pomoc w opracowaniu właściwej oferty i reklama to obszary, w których należy pomóc ukraińskim firmom. Płaszczyzny do współpracy dla polskich firm to: rolnictwo, lotnictwo, budownictwo oraz szeroko rozumiana gospodarka komunalna”.

Dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów UM Lublin, dr Mariusz Sagan, zaprezentował ofertę Miasta Lublin oraz przedstawił plany rozwoju miasta w nowej perspektywie budżetowej UE. „Lublin poprzez wykorzystanie nowej perspektywy budżetowej chce utrzymać dynamiczny rozwój i w jak najkrótszym czasie dorównać największym metropoliom. Obecnie to Lublin jest najszybciej rozwijającym się miastem 
w Polsce Wschodniej.”

Artur Habza, Dyrektor Departamentu Gospodarki i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego wraz z Rafałem Rudzkim z Deloitte przedstawili bariery, możliwości, szanse oraz ofertę wsparcia dla przedsiębiorców poprzez systemy obsługi eksportera.

Podczas LUB-INVEST przedstawiciele firm mogli wziąć udział w spotkaniach B2B, dodatkowych panelach dyskusyjnych z udziałem Ambasadorów i Radców Handlowych poświęconych kierunkom eksportu produktów i usług dla lubelskich przedsiębiorców, a także prezentacjach oferty Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego dla inwestorów zewnętrznych.

Podczas drugiego dnia Forum przedstawiciele zagranicznych firm wezmą udział w wizytach studyjnych i prezentacji Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC oraz Miasta Lublin.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją Wschodniego Forum Gospodarczego LUB-INVEST objęło Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza oraz Marszałek Województwa Lubelskiego i Prezydenta Miasta Lublin. Wykonawcą Forum byli Pracodawcy Lubelszczyzny „Lewiatan” oraz Lubelski Klub Biznesu”.

Wschodnie Forum Gospodarcze LUB-INVEST współfinansowane jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Marta Chałupka
Główny Specjalista
Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów
Urząd Miasta Lublin