Wojna z gotówką: Seniorzy w sieci

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2012.11.foto.032.a.150xKonto w banku ma 63 proc. Polaków z generacji 55+ i co trzeci senior w wieku powyżej 75 lat. Tylko połowa osób starszych, które posiadają rachunek, korzysta z kart płatniczych - wynika z raportu zespołu prof. Dominiki Maison.

Badanie przeprowadzone na zlecenie NBP wskazuje, że 75 proc. obywateli 55+ jest generalnie pozytywnie nastawionych do obrotu bezgotówkowego. Około 16 proc. z tej grupy korzysta z konta osobistego za pomocą domowego komputera. Jednak tylko 3 proc. osób po 75 roku życia płaci rachunki przez internet. Seniorzy bardziej od innych obawiają się, że jak zrobią w sieci błąd, stracą swoje pieniądze. Niektórzy korzystają z kart debetowych, płacąc w sklepach, ale dość częste są przypadki, że zaraz po przelewie emerytury na konto pobierają całą kwotę w bankomacie lub w okienku bankowym.

BEZCENNY LISTONOSZ?

Na 7,5 mln emerytów i rencistów obsługiwanych przez ZUS blisko połowa (42 proc.) korzysta z listonosza. KRUS ma niespełna 1,4 mln świadczeniobiorców – gotówką wypłacane jest ok. 70 proc. emerytur i rent. Wysyłanie świadczeń emerytalno-rentowych za pośrednictwem listonoszy kosztuje ZUS 250 mln zł, zaś przelewem na konto tylko 30 mln zł rocznie.

E-bank dla tradycjonalisty

Osoby w wieku powyżej 55 lat, czyli 1/3 obywateli kraju, to grupa niejednorodna pod względem sposobu korzystania z rynku usług bankowych. Raport prof. D. Maison wskazuje na cztery poziomy ich zaawansowania finansowego: posiadanie konta, posługiwanie się kartą płatniczą, dostęp do bankowości elektronicznej i opłacanie rachunków przez internet. Konto posiada 63 proc. osób 55+, a z e-banku korzysta co czwarta z nich. Część osób starszych wciąż traktuje posiadanie rachunku raczej jako utrudnienie niż ułatwienie w codziennych sprawunkach. Brak zaufania do banków jako uzasadnienie posługiwania się wyłącznie gotówką podawał zaledwie co piąty badany. Oznacza to, że aby przekonać do siebie seniorów, bankowcy powinni aktywniej promować w tej grupie obecnych i potencjalnych klientów zalety transakcji bezgotówkowych. Karty płatnicze nie mają zbyt wielu zwolenników wśród Polaków po pięćdziesiątce. Najchętniej sięgają po „plastik” osoby młodsze (76 proc. badanych w wieku 55-59 lat), znacząca część seniorów wypłaca gotówkę w oddziałach banków. Około 90 proc. pięćdziesięciolatków korzystających z ROR posiada kartę, zaś w grupie osób w wieku 65-74 lata odsetek ten wynosi już tylko 57 proc.

ZAKUPY Z PLASTIKEM

Według badania Pentor RI w ciągu ostatniej dekady w polskim społeczeństwie nastąpiła duża zmiana w sposobach płacenia. Odsetek osób płacących kartą za zakupy niektórych towarów jest obecnie nawet dziewięć razy większy niż 10 lat temu. Nadal jednak najliczniejsza grupa badanych do opłacania większości ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI