Wojna z gotówką: Podpisz …palcem

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.12.foto.019.a.250xTermin "biometria" pochodzi z języka greckiego: bios - życie oraz metron - pomiar. W internetowej Wikipedii jest definiowana jako pomiar własności istot żywych, w odniesieniu do bankowości oznacza wykorzystanie unikalnych danych osoby do weryfikacji (autoryzacji) jej tożsamości.

Badanie cech fizycznych człowieka dotyczy np. tęczówki lub siatkówki oka, linii papilarnych, układu naczyń krwionośnych na dłoni lub przegubie ręki, kształt dłoni, rozkładu temperatur na twarzy czy też rozmieszczenia zębów. Biometria obejmuje także cechy behawioralne osób (sposób chodzenia, podpis odręczny, pisanie na klawiaturze). Jako rokującą największe nadzieje na stworzenie w pełni bezpiecznego systemu identyfikacji badania wskazały biometrię naczyń krwionośnych. Udowodniono, że wzór naczyń krwionośnych jest unikatowy dla każdego palca i dla każdej z osób, więc dopóki pozostaje ukryty pod powierzchnią skóry, dopóty fałszerstwo będzie wręcz niemożliwe. Pierwsze technologie bazujące na tym systemie zostały zastosowane w bankowych systemach uwierzytelniania, fi zycznej kontroli dostępu (np. w drzwiach) oraz przy logowaniu do komputerów i aplikacji.

Made in Japan

Światowym liderem w wykorzystywaniu technologii biometrycznych w celu uwierzytelniania transakcji bankowych jest Japonia. Jak mówi Tadeusz Woszczynski, dyrektor w fi rmie Hitachi Europe, Kraj Kwitnącej Wiśni wdrożył biometrię już na tyle, że jest stosowana nawet w automatach Coca-Coli. W 1997 r. koncern Hitachi przygotował nową technologię uwierzytelniania dedykowaną dla „użytku publicznego” (banki, instytucje rządowe, systemy kontroli i bezpieczeństwa, urządzenia mobilne, internet). Banki japońskie zmagały się wtedy już od kilku lat z drastycznym wzrostem liczby przestępstw kartowych i nielegalnymi wypłatami gotówki z kont. W większości przypadków klienci składali pozwy przeciwko bankom, domagając się wysokich odszkodowań. Stało się to bodźcem do wprowadzenia metod najnowszej generacji do uwierzytelniania transakcji.

T. Woszczyński uważa, że płatności biometryczne w przyszłości zastąpią transakcje za pomocą kart lub też będą je uzupełniać (zastępować kod PIN). W Japonii projekt uzyskał status ogólnonarodowego i był efektem doskonałej współpracy organów państwowych i bankowych. Związek banków rekomendował użycie biometrii do zabezpieczenia systemu płatniczego jako rozwiązanie przeciwko wzrastającej liczbie przestępstw kartowych.

Dzięki zastosowaniu biometrii japońskie banki uatrakcyjniły ofertę, w szczególności poprzez udostępnienie tzw. bezpiecznych kont. Innowacyjna technologia pozytywnie wpłynęło też na wizerunek banków i bankierów. Japończycy nadal jednak korzystają z gotówki, i to często bez umiaru. Przeciętny obywatel tego kraju po całym tygodniu pracy ma zwyczaj w weekendy wypłacać sporo gotówki, aby po zakupach zwrócić pozostałość, poprzez wpłatomat, na swój rachunek bankowy.

SUPERBONUS DO KONTA

LESŁAW WOJTAS, prezes Podkarpackiego Banku Spółdzielczego: Zaletą biometrii jest autoryzacja płatności w sposób przyjazny dla wszystkich, nawet dla osób wykluczonych elektronicznie. Dane osób uprawnionych do wypłaty zasiłku bank otrzymuje raz w miesiącu z urzędu pracy lub MOPS-u w formie elektronicznej. Taka lista ładowana jest do biobankomatu, który wie, komu, ile i do kiedy może wypłacać. W okresie wypłaty zasiłków, jak i poza nim bankomat pracuje jak każdy inny – realizuje wypłaty z kart, dzięki czemu bank może w pełni wykorzystać urządzenie. Stawiając na szali z jednej strony koszt, a z drugiej cel, doszliśmy do konsensusu, że nakłady na wdrożenie innowacyjnej technologii przyniosą nam wymierne korzyści w dłuższej perspektywie. Po zakończeniu procesu kompletowania bazy danych wszystkie oddziały banku będą oferowały płatności ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI