Wojna z gotówką: Kij i marchewka

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.10.2012.foto.039.200xDla wielu banków wydawanie kart bezstykowych to już standard. Gotowią się do następnego kroku - płatności mobilnych. Trudno uwierzyć: w Polsce odbywa się ponad 50 proc. wszystkich transakcji zbliżeniowych w Europie.

Wciągu ostatniego roku w Polsce liczba kart bezstykowych wzrosła 4 razy, natomiast ich transakcyjność blisko 50-krotnie! Pierwsi agenci rozliczeniowi wprowadzają rozwiązania, w których smartfon jest wyposażony w czytnik karty mikroprocesorowej oraz karty z paskiem magnetycznym. Pozwoli to nawet małym sklepom akceptować płatności telefonem. Usługę, dzięki której będzie można wypłacać pieniądze z konta za pomocą komórki, uruchomi niebawem Euronet, właściciel największej w kraju sieci bankomatów.

Kult gotówki

Jesteśmy przyzwyczajeni do transakcji gotówkowych. Wciąż dominująca pozycja gotówki to w dużej mierze efekt naszych behawioralnych zachowań i nawyków. Robert Klepacz, zastępca dyrektora Departamentu Systemu Płatniczego NBP wskazuje, że istnieje silny kult gotówki, a wielu Polaków odczuwa przyjemność jej posiadania, dużo większą w porównaniu z kartą – plastikiem. W wielu krajach zachodnich łatwiej było zamienić na przykład czeki na karty, bo po prostu był to instrument płatniczy zdematerializowany.

Barierą dla transakcji bezgotówkowych jest nierozwinięta infrastruktura rozliczeń za pomocą e-faktur, e- bilingów, słaba elektronizacja domowych rachunków za usługi masowe. W 2010 r. na polskim rynku funkcjonowało 6600 terminali, w krajach Unii Europejskiej średnio 17000, czyli prawie trzykrotnie więcej. Pod względem liczby terminali wyprzedzamy tylko Rumunię, natomiast pod względem liczby transakcji jedną kartą – Włochy, Grecję, Czechy, Węgry i Słowację. W 2011 r. ponad 40 proc. operacji kartowych w Polsce stanowiły wypłaty pieniędzy z bankomatów. Z badań wynika, że aż 65 proc. Polaków mających konta w banku rachunki za energię elektryczną i tak płaci w tradycyjny sposób, czyli gotówką.

Nadal gigantyczny wolumen transakcji pozostaje poza systemem bankowym. W całej Europie obszar tzw. szarej strefy jest szacowany na 2 bln euro; w poszczególnych krajach jej wartość sięga od 10 proc. PKB, np. w Wielkiej Brytanii, aż po 40 proc. w niektórych państwach Europy Środkowej i Wschodniej. Jednym z czynników sprzyjających szarej strefie, której istnienie m.in. uszczupla wpływy do budżetu państwa i dochody banków, jest gotówka – ze względu na łatwość użycia i trudność śledzenia obrotu. Z tego tytułu kraje europejskie tracą 0,5 proc. PKB, co przekłada się na średni koszt na konsumenta w kwocie ponad 200 euro rocznie.

POLACY IDĄ DO BANKOMATU

Z danych NBP wynika, że w I kw. br. pojawiło się 261 nowych bankomatów i jest ich w Polsce prawie 17,8 tys. W ciągu roku zostały uruchomione 1253 instalacje. Od I kw. 2010 do I kw. 2011 r. niezależni operatorzy bankomatów oraz banki uruchomiły zaledwie 250 nowych maszyn, podczas gdy wcześniej przybywało ich rocznie okoł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI