Wojna z gotówką: Gmina na kliknięcie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2011.10.foto.024.a.150xStatystyczny Europejczyk drogą elektroniczną załatwia około dziesięciu spraw urzędowych, przeciętny Polak - tylko cztery na dwadzieścia badanych usług publicznych.

Według Planu Informatyzacji Państwa na lata 2011-2015 samorządy lokalne wydadzą ponad 1 mld euro na budowę światłowodów do internetu, co zapewni 90 proc. gospodarstw domowych i niemal wszystkim Polakom dostęp do globalnej sieci. Odpowiedzialne za ten program Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że wkrótce ruszy w Polskę 2,6 tys. animatorów, tzw. latarników z organizacji pozarządowych, aby w każdej gminie uczyć technologii cyfrowych.

Urząd bez okienek

Z budżetu programów unijnych wynika, że do 2013 r. administracja rządowa i samorządy zainwestują blisko 14 mld zł w rozwój systemów IT. Nowa baza PESEL i dowody elektroniczne to projekty niezbędne do tego, by załatwianie większości urzędowych spraw przenieść do internetu. Obecnie realizowanych jest także kilka innych programów: ePUAP (platforma usług publicznych), e-Deklaracje, e- Podatki i e-Cło, system katastru (ewidencji nieruchomości), Rejestr Usług Medycznych (RUM), a także Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, dzięki której działalność gospodarczą w Polsce można będzie zarejestrować przez internet z dowolnego miejsca na świecie.

Plan Informatyzacji Państwa zakłada, że do końca 2015 r. „zmniejszy się liczba wizyt w urzędzie koniecznych do realizacji 20 proc. procesów biznesowych w administracji, odpowiedzialnych za 80 proc. kontaktów obywateli i przedsiębiorców z urzędami. Zapewniony będzie dostęp obywateli do danych na ich temat, gromadzonych w rejestrach państwowych oraz do informacji o odbiorcach korzystających z tych danych”. Głównym kierunkiem działania eGovernment jest standaryzacja procesów administracyjnych, mająca na celu ułatwienie obywatelom kontaktu z urzędami przez internet, przyspieszenie tych kontaktów i zwiększenie ich zasięgu (dostęp do informacji na terenie całego świata przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu).

Jak zakłada się, za 4 lata 75 proc. gospodarstw domowych będzie miało szerokopasmowy dostęp do internetu. W 2010 r. wartość ta wynosiła 50 proc. W bliskiej perspektywie rejestrujący działalność gospodarczą przez internet nie będzie musiał już odwiedzać ZUS, urzędu skarbowego i GUS, bo system sam wyśle tam informacje o nowo utworzonej firmie. Wniosek o dowód osobisty wypełnimy przez internet, a urzędnik oddzwoni do nas i powie, kiedy będzie do odebrania. Nadchodzi wielka rewolucja w obsł...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI