Wojna z gotówką: Bankier w kieszeni

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.05.foto.40.a.100xVisa Europe poinformowała o pilotażowym programie płatności zbliżeniowych realizowanych za pomocą telefonów komórkowych w technologii NFC (łączności bliskiego zasięgu) z użyciem kart SIM.

Działanie płatności mobilnych prezentowano na tegorocznym Światowym Kongresie Telefonii Komórkowej (Mobile World Congress) w Barcelonie. Organizatorzy programu udostępnili najważniejszym uczestnikom i gościom imprezy ponad 400 aparatów komórkowych. Użyte do tego celu telefony Samsung Star NFC zostały wyposażone w karty Telefonica SIM, aplikację płatniczą La Caixa Visa Mobile i doładowane kwotą 60 euro w sieci operatora O2. Uczestnicy kongresu mogli ich używać do płacenia za jedzenie i napoje – o wartości łącznie do 75 euro – w ponad 30 punktach sprzedaży detalicznej ulokowanych w obiektach kongresowych.

Na zakupy z kartą SIM

Od pewnego już czasu operatorzy komórkowi domagali się aparatów obsługujących karty SIM działające w technologii NFC. Zdaniem ekspertów wraz z wprowadzaniem takich aparatów można się spodziewać uruchomienia – jeszcze w tym roku – pierwszych komercyjnych usług płatności mobilnych z wykorzystaniem technologii NFC z użyciem kart SIM. Aby dokonać zakupu o wartości nieprzekraczającej jednorazowo 10 euro, wystarczy zbliżyć telefon do terminalu w markecie. Przy zakupach powyżej 10 euro – przed zbliżeniem komórki do czytnika – należy wprowadzić hasło. Autoryzacja transakcji odbywa się w trybie on-line, a środki pobierane są z rachunku prowadzonego w banku.

Liczba telefonów komórkowych na świecie już teraz sięga 3 miliardów, czyli 3 razy więcej niż liczba komputerów.

Przeprowadzane na całym świecie testy wykazały rosnące zainteresowanie usługami transakcji mobilnych, dokonywanych za pomocą telefonów komórkowych – szczególnie w zakresie płatności zbliżeniowych. Oczekuje się, że wzrost liczby takich telefonów będzie sprzyjać rozwojowi komórkowych usług NFC.

Całkowicie zmienią one sposób, w jaki ludzie posługują się telefonami komórkowymi przy płatnościach, podróżach, czy kupnie biletów. Celem jest ułatwienie obsługi i wygody konsumentów.

TRANSAKCJA MOBILNA

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI