Wniosku o dowód osobisty nie będzie można złożyć online, bo obywatel musi mieć pobrane odciski palców

Wniosku o dowód osobisty nie będzie można złożyć online, bo obywatel musi mieć pobrane odciski palców
Dowód osobisty Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Do sierpnia tego roku można złożyć wniosek online o wydanie nowego dowodu osobistego. Po tym terminie nie będzie to możliwe bowiem wejdą w życie przepisy, które będą zmuszały nas do osobistego stawiennictwie w urzędzie gminy gdzie zostaną pobrane nasze odciski palców i gdzie osobiście złożymy wzór swojego podpisu.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Nowe przepisy dostosowują polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej w sprawie poprawy zabezpieczeń dowodów osobistych i dokumentów pobytowych.

Chodzi o ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Powodem zmian jest fakt, że wśród unijnych państw występują znaczące różnice w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się.

Czytaj także: Dowody osobiste tylko z odciskami palców i podpisem, jednolite zasady w całej Unii Europejskiej

Odcisk palca, nowe zabezpieczenie

Rozporządzenie Unii Europejskiej nakłada na państwa członkowskie nowe obowiązki dotyczące niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości.

Jednym z nich jest obowiązek wprowadzenia do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej, tj. odcisków palców.

Pobieranie odcisków palców odbywać się będzie podczas składania wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Zmieni się zawartość warstwy graficznej dowodu osobistego – dodany zostanie podpis posiadacza dokumentu.

Te zmiany na pewno spowodują gigantyczne kolejki, a oczekiwanie na wydanie nowego dowodu na pewno znacznie się wydłuży.

Czy lepiej dostać dowód bez kolejki, czy też należałoby poczekać na możliwość wyrobienia sobie dowodu z dodatkowym silnym zabezpieczeniem?

Szacuje się, że w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy w życiu dowód osobisty.

Czytaj także: Milion dowodów osobistych do wymiany. Jak najszybciej załatwić formalności?

Szansa dla niecierpliwych

Dla niecierpliwych jest jednak szansa, jeszcze do sierpnia można złożyć wniosek o dowód osobisty online.  Jednak ten dokument z oczywistych względów nie będzie zawierał dodatkowego zabezpieczenia – naszych odcisków palców.

Warto się więc zastanowić, czy lepiej dostać dowód bez kolejki, czy też należałoby poczekać na możliwość wyrobienia sobie dowodu z dodatkowym silnym zabezpieczeniem.

Jeśli nasz dowód kończy swoją ważność przed sierpniem 2021 roku to w zasadzie nie ma wyboru. Jeśli jednak ma dłuższą ważność – sprawa jest godna zastanowienia.

Ważne jest to, że osoby, których obecny dowód będzie ważny jeszcze przez dłuższy czas nie mają obowiązku wymiany. Można się nim posługiwać aż do wyznaczonego wcześniej terminu.

Należy też pamiętać, że bez ważnego dowodu osobistego będziemy mieli kłopoty w kontaktach z urzędami czy bankami. Pierwsze pytanie kiedy próbujemy odebrać list polecony na poczcie czy kiedy chcemy wypłacić pieniądze w banku dotyczy naszego dowodu osobistego.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 2 sierpnia 2021 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

Źródło: aleBank.pl