Własny biznes interesującą alternatywą dla młodych Polaków, szczególnie w czasie pandemii

Własny biznes interesującą alternatywą dla młodych Polaków, szczególnie w czasie pandemii
Fot. stock.adobe. com / NDABCREATIVITY
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Czym dla młodych Polaków jest przedsiębiorczość i co o niej sądzą? Co stanowi dla nich najbardziej pożądaną ścieżkę kariery? Jak postrzegają prowadzenie firmy osoby posiadające własny biznes, a jak te, które dopiero chcą go założyć? Na te i inne pytania odpowiada badanie Fundacji Citi Handlowy i Fundacji THINK! "Młodzi a przedsiębiorczość".

‒ Kariera przedsiębiorcy to dla większości młodych Polaków jedna z najbardziej pożądanych ścieżek rozwoju. 2/3 młodych już teraz rozważa założenie swojego własnego biznesu, zdecydowana większość  – o posiadaniu własnej firmy mówi jako o najlepszym sposobie na pracę. Dla wielu młodych to możliwość na wyzwolenie kreatywności i rozwinięcie skrzydeł.

Dla ponad 50% przedsiębiorczość to przede wszystkim wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności, zaś dla 45% to sposób na zarabianie pieniędzy

Sen o niezależności z kolei kończy się wraz z założeniem swojej firmy, bo wówczas już tylko 27 proc. młodych uważa, że prowadzenie własnej firmy pozwala na zachowanie niezależności. Mimo wszystko wciąż większość z młodych przedsiębiorców uznaje tę ścieżkę jako bardzo rozwijającą ‒ mówi Dorota Szostek-Rustecka, Prezes Zarządu Fundacji Citi Handlowy.

Minęły już czasy, kiedy prowadzenie własnej firmy było ukoronowaniem życia zawodowego. Dziś wielu młodych prowadzenie własnego biznesu uznaje za doskonały sposób na życie. Dla ponad 50% przedsiębiorczość to przede wszystkim wykorzystanie swojej wiedzy i umiejętności, zaś dla 45% to sposób na zarabianie pieniędzy. Z kolei dla 43% kojarzy się przede wszystkim z kreatywnością, zaś prawie 40% określa ją jako „rozwijanie skrzydeł”.

Według badanych, cechą charakterystyczną osoby przedsiębiorczej jest pozyskiwanie wiedzy i nowych kompetencji dosłownie wszędzie, nie tylko w ramach edukacji. Właściwie spożytkowane wiedzy i umiejętności okazują  się ważniejszym wyróżnikiem osoby przedsiębiorczej niż samo zarabianie pieniędzy.

Czytaj także: Banki chcą finansować gospodarkę, uchwała Walnego Zgromadzenia ZBP

Własna firma: teoria a praktyka

Warto przyjrzeć się także temu, w jaki sposób wyobrażenia o prowadzeniu firmy przekładają się na rzeczywistość. Osoby posiadające własny biznes zupełnie inaczej postrzegają „pracę na swoim”, niż te niemające w tym zakresie żadnego doświadczenia.

W każdy z naszych programów wsparcia przedsiębiorczości wpisany jest długoterminowy mentoring z doświadczonymi przedsiębiorcami i menedżerami

Tylko 27% przedsiębiorców określa swoją pracę jako niezależną (vs 48% osób nieprowadzących własnej firmy), podobnie jedynie 37% z nich uważa ją za odpowiedzialną (vs 60%). Ponad 50% przedsiębiorców ocenia prowadzenie własnej firmy jako rozwijające, zaś w ten sam sposób postrzega to 44% respondentów nieprowadzących żadnego biznesu.

‒ To naturalne, że wyobrażenia o prowadzeniu własnego biznesu mogą rozmijać się z rzeczywistością. Mówi się, że decyzja o założeniu własnej firmy jest najprostsza, a prawdziwe wyzwanie zaczyna się potem.

Dlatego tak ważne okazują się programy wsparcia dla młodych przedsiębiorców. Tych zakładających swoją firmę oraz tych na początku jej działalności. Młodzi szczególnie przy tym doceniają możliwość czerpania wiedzy od doświadczonych praktyków. Dlatego w każdy z naszych programów wsparcia przedsiębiorczości wpisany jest długoterminowy mentoring z doświadczonymi przedsiębiorcami i menedżerami ‒ komentuje Dorota Szostek-Rustecka.

Czytaj także: Totalizator Sportowy tworzy fundusz venture capital z pulą do 100 mln zł dla start-upów

Przedsiębiorczość doceniona

Szczególnie należy podkreślić fakt, że przedsiębiorczość większości respondentów kojarzy się pozytywnie, nie mają co do niej etycznych zastrzeżeń. Negatywnie odbierane są pewne postawy uznawane za niemoralne lub też balansujące na granicy prawa np. sprzedaż maseczek po zawyżonych cenach.

Jednocześnie wielu ankietowanych uznaje, że choć postawy przedsiębiorcze realizuje się poprzez prowadzenie własnej firmy, to jednak przedsiębiorczość może mieć różne oblicza. Postawa przedsiębiorcza może manifestować się w różnych innych praktykach i obszarach życia np. pracy na etacie, robieniu kariery w korporacji, handlowaniu w Internecie, zajmowaniu się domem czy planowaniu wakacji.

Gospodarka potrzebuje pomysłów, inicjatyw i zaangażowania młodych w poszukiwanie i kreowanie dla siebie zajęcia i miejsca na rynku

‒ Nie wszyscy odnajdą się w pracy u kogoś i nie każdy w ten sposób znajdzie satysfakcję z zatrudnienia. Nie wiemy też, jak będą kształtowały się trendy na rynku pracy.

Dla wielu osób własny biznes może być interesującą alternatywą, szczególnie w czasie pandemii, która ujawniła wiele nowych wyzwań i potrzeb społecznych. Nadszedł czas budowania nowej rzeczywistości, poszukiwania nowych rozwiązań, nowych zastosowań dla produktów i usług, które już są rynku. To dobry moment na wyjście z własną inicjatywą i pomysłem na biznes.

Gospodarka potrzebuje pomysłów, inicjatyw i zaangażowania młodych w poszukiwanie i kreowanie dla siebie zajęcia i miejsca na rynku, a taka własna działalność może przynieść wiele satysfakcji i korzyści, nie tylko rozumianych w wymiarze dochodów ‒ podsumowuje Anna Bichta, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!

Cały raport z badania jest dostępny pod linkiem:

https://www.citibank.pl/poland/kronenberg/polish/files/mlodzi-a-przedsiebiorczosc.pdf

Źródło: Fundacja Citi Handlowy, Fundacja THINK!