Zwiększone zainteresowanie pracą tymczasową u pracowników i pracodawców w okresie świątecznym

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

121121.sila.mozliwosci.01.250x73W okresie świątecznym praca tymczasowa jest rozwiązaniem bardzo chętnie stosowanym przez pracodawców. Dla kandydatów to możliwość zyskania dodatkowego wynagrodzenia, poszerzenia swoich kwalifikacji, a także łatwiejszego zdobycia zatrudnienia.

Według ekspertów Manpower w czasie Świąt w całej Polsce możemy spodziewać się utworzenia co najmniej kilkuset nowych miejsc pracy.

Zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych w okresie bożonarodzeniowym, jest z roku na rok coraz większe. Pośród firm, które zgłaszają je najczęściej znajdują się przedsiębiorstwa prowadzące szeroko pojętą działalność handlową, usługową i dystrybucyjną. Zatrudnienie pracowników tymczasowych to często zbawienne rozwiązanie dla pracodawców. Gwarantuje nie tylko sprawniejszą obsługę zwiększonej ilości klientów oraz zamówień, ale także zminimalizowanie dodatkowych kosztów związanych z samodzielną rekrutacją potrzebnego w tym czasie personelu.

Firmy chcące szybko i efektywnie pozyskać osoby do pracy, korzystają z usługi pracy tymczasowej oferowanej przez agencje zatrudnienia, które odgrywają tu nieocenioną rolę. Celem ich jest wspieranie przedsiębiorstw w tym pracowitym czasie poprzez sprawne i właściwe delegowanie potrzebnych pracowników. Agencje zatrudnienia korzystają z licznych baz współpracujących całorocznie kandydatów posiadających doświadczenie w różnych branżach. Gwarantuje to pracodawcy, że osoby, które zostaną w ten sposób pozyskane, będą pracownikami sprawdzonymi i dobrze spełniającymi wymagania stawiane na danym stanowisku. Ma to istotne znaczenie dla firmy, minimalizując ryzyko rotacji oraz stanowiąc dużą oszczędność czasu i finansów.

Do klientów najczęściej sięgających po wsparcie agencji zatrudnienia należą sieci kosmetyczne, drogerie, sklepy odzieżowe, firmy handlujące upominkami, a także duże koncerny z branży FMCG. Osób do prac dorywczych poszukują również drukarnie, producenci zabawek, agencje reklamowe i eventowe.

Pracodawcy coraz chętniej korzystają z pracy tymczasowej w okresie świątecznym – komentuje Justyna Ścigler, starszy konsultant z agencji zatrudnienia Manpower. Tylko w Warszawie mamy 160 ofert pracy tymczasowej tego typu. Z roku na rok obserwujemy również zwiększone zainteresowanie podjęciem takiego zatrudnienia przez pracowników. Związane jest to z dostępnością ofert coraz bardziej zróżnicowanych oraz takich, które opłacane są wyższymi stawkami. Najwięcej rekrutacji prowadzonychw przed-bożonarodzeniowym okresie, realizowanych jest na tak zwane stanowiska pomocnicze. Należą do nich np. pomoc sklepowa, pracownik obsługi klienta, pakowacz prezentów, sprzedawca, a także animatorzy, czy hostessy, które często możemy spotkać w centrum handlowym przebrane za Mikołajów czy też Śnieżynki – dodaje Ścigler.

Dla pracowników wzmożony popyt na pracę tymczasową oznacza wzrost liczby ofert oraz możliwość zyskania dodatkowego wynagrodzenia. Praca tymczasowa odgrywa również istotne znaczenie pozafinansowe. Daje możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego oraz dużą elastyczność wykonywanych działań, często w dowolnych godzinach. Osobom, które zdobywają dopiero swoje pierwsze doświadczenia zawodowe, pomaga zyskać przekonanie na temat celów zawodowych stawianych w przyszłości.

Największe trudności w zrekrutowaniu poszukiwanych grup pracowników wiążą się nie tyle z zaangażowaniem ich w pracę na krótki okres czasu, czy ich dyspozycyjnością, ile z brakiem zdecydowania ze strony kandydatów odnośnie rodzaju pracy, jaką mogą podjąć. Wybór jednej konkretnej oferty spośród kilku, staje się dla pracowników kłopotliwą decyzją – zauważa Justyna Ścigler.

Rolą agencji zatrudnienia jest nie tylko sprawne i wnikliwie wyselekcjonowanie odpowiedniego pracownika, ale również udzielenie mu pomocy w podjęciu tej decyzji, by praca była zgodna z faktycznymi preferencjami i kompetencjami kandydatów. Dzięki temu pracodawcy mają pewność, że pozyskują pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami i dobrze dopasowanych do stawianych wymagań.

Źródło: Manpower