Willowe tradycje: nieznane oblicze krakowskich Starych Dębnik
W walce o najbardziej zamożnego klienta deweloperzy stawiają na unikalne lokalizacje, które wyróżnią ich apartamenty zapierającym dech w piersiach widokiem z okna i niepowtarzalną atmosferą. W ostatnim czasie jedną z najbardziej pożądanych dzielnic w Polsce stały się krakowskie Stare Dębniki. Ich niezwykła lokalizacja sprawia, że odnajdą się tu zarówno koneserzy piękna, którzy pragną odpocząć od miejskiego zgiełku, jak i dynamiczne osoby ceniące bliskość centrum.
Początki Dębnik
Położone na prawym, południowym brzegu Wisły krakowskie Stare Dębniki urzekają bujną zielenią oraz duchem historii zaklętym w tym miejscu. Pierwsze wzmianki o Dębnikach, wcześniej znanych jako oddzielna wieś, pochodzą z 1254 r. Od II połowy XV w. były własnością królewską, zarządzaną przez wielkorządców krakowskich. Już wtedy istniały tu kamieniołomy dostarczające surowca m. in. do przebudowy zamku wawelskiego oraz kilka cegielni. W roku 1990 utworzono dzielnicę VIII, której nadano nazwę Dębniki.
Willowy charakter
Właściwie od początków swego istnienia Dębniki miały charakter willowy – od XVII w. podmiejskie wille i domy wznosili tu duchowni i urzędnicy dworscy. Od 1878 r. cała wieś przeszła na własność rodu Lasockich, którzy zbudowali nad Wisłą neogotycki pałac – późniejszą siedzibę seminarium salezjanów. W 2. połowie XIX w. nastąpiła urbanizacja zachodniej części Dębnik, powstała tu m.in. fabryka wyrobów ceramicznych Niedźwiedzkiego, która na początku XX w. dostarczała dachówki dla odnawianego zamku na Wawelu. Od 1910 roku, kiedy włączono je w obręb Krakowa, stały się oficjalną „dzielnicą willową”.
Architektura i atrakcje
Wisła, widok na najpiękniejsze krakowskie zabytki – Wawel, Pałac Lasockich, Kopiec Kościuszki, klasztor Sióstr Norbertanek, zieleń i cisza. Bliskość Starego Miasta i głównych węzłów komunikacyjnych to kolejne atuty Starych Dębnik, które są jednym z najpiękniejszych, a zarazem najlepiej usytuowanych zakątków Krakowa. Malownicza trasa rowerowa do Tyńca, kamienice, urokliwe restauracje, Park Dębnicki czy Skałki Twardowskiego, to tylko niektóre z niezwykłych atrakcji, które w ostatnim czasie można na nowo odkrywać.
Dębniki dzisiaj
Obecnie Stare Dębniki odzyskują swój dawny status, dzięki licznym inwestycjom realizowanym obecnie na ich terenie. Do willowych tradycji dzielnicy nawiązują luksusowe apartamenty, które przy samym Parku Dębnickim wznosi chociażby firma Echo Investment. Park Avenue Apartments to jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji apartamentowych, które są obecnie budowane w Polsce. Jej deweloper, firma Echo Investment, nie bez powodu wybrała na jej lokalizację właśnie Dębniki.
„Stare Dębniki to dzielnica, dla której ciężko byłoby wskazać odpowiednik w innym mieście w Polsce. W unikalny sposób łączy fantastyczną lokalizację z bogatą historią i aurą, którą trudno jest opisać słowami i którą trzeba poczuć. By podkreślić niepowtarzalny klimat tej części miasta zdecydowaliśmy się zaprosić do współpracy artystę, któremu udało się uchwycić tę magię w obiektywie aparatu” – mówi Jakub Tamborowski, kierownik biura sprzedaży Park Avenue Apartaments. Wystawa zdjęć światowej sławy fotografa Piotra Stokłosy prezentująca Dębniki skryte w porannej mgle dostępna była jesienią na krakowskich Plantach.
Stare Dębniki wpisują się w coraz silniejszy trend lokowania nieruchomości mieszkaniowych z sektora premium w dzielnicach przylegających do centrów miast, będących jednocześnie w pobliżu terenów zielonych. „To najbardziej pożądany przez klientów kompromis pomiędzy spokojem, wynikającym z mieszkania blisko natury a wygodą, pozwalającą na szybki i dogodny dostęp do biznesowo-rekreacyjnej oferty śródmieścia” – dodaje Jakub Tamborowski.
Przyszłość Starych Dębnik
Jak będą wyglądały Dębniki w przyszłości? Z pewnością zachowanie niepowtarzalnej aury tej dzielnicy wymaga bardzo świadomego kształtowania jej przestrzeni i selektywnego doboru nowych inwestycji. Najlepsze lokalizacje przy Bulwarach Wiślanych są już zagospodarowane, jednak z pewnością Stare Dębniki będą się rozwijać. Zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w przyszłości możemy się spodziewać wzrostu znaczenia Rynku Dębnickiego oraz szczególnej ochrony terenów zielonych, które stanowią aż ok. 25 ha spośród blisko 145 ha przypadających na całą dzielnicę.
Źródło: Park Avenue