Wilanów – deweloperzy w odwrocie?

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

osiedle.inwestycje.250xW okresie boomu na rynku nieruchomości wśród warszawskich deweloperów panowała wręcz moda na lokowanie inwestycji w Wilanowie. Warto zaznaczyć, że jeszcze w pierwszej połowie 2010 r. rejon ten zajmował najwyższe miejsce spośród wszystkich stołecznych dzielnic, jeśli chodzi o wielkości oferty na pierwotnym rynku mieszkaniowym. Jak wskazuje raport "Pierwotny rynek mieszkaniowy Warszawy. III kwartał 2011 r." opracowany przez Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. od tamtego czasu zaszły jednak spore zmiany.

Warto podkreślić, że o ile zarówno w skali całej Warszawy, jak i większości dzielnic już od dłuższego czasu występuje wyraźna tendencja wzrostu oferty, o tyle w przypadku Wilanowa sytuacja wygląda inaczej. Od II kwartału 2010 r., kiedy to podaż osiągnęła poziom 2,2 tys., liczba dostępnych lokali mieszkalnych systematycznie spada. Wyjątkiem był jedynie II kwartał 2011 r., kiedy to oferta zwiększyła się na skutek wprowadzenia do sprzedaży 3 nowych projektów. W okresie od lipca do września na rynek znowu nie trafiła żadna nowa inwestycja.

Obecnie na terenie Wilanowa w sprzedaży znajduje się 30 projektów, a liczba dostępnych w nich mieszkań wynosi blisko 1,4 tys. Należy też zwrócić uwagę na dużą liczbę mieszkań gotowych od odbioru, ich udział w całej ofercie wynosi blisko dwie trzecie, najwięcej spośród wszystkich warszawskich dzielnic. Są to głównie jeszcze tzw. mieszkania przedkryzysowe, zaprojektowane i realizowane w innych realiach rynkowych. Sprzedaż takich lokali, które często nie wpisują się w dzisiejsze preferencje klientów wymaga zwykle obniżek cen. Trzeba dodać, że choć Wilanów ma opinie dzielnicy apartamentowej, to obecnie średnia cena zlokalizowanych tutaj mieszkań deweloperskich jest już niższa od przeciętnej wartości dla całej Warszawy (8,5 tys. zł/mkw.). Wynika to po części z faktu, że deweloperzy realizują tu przede wszystkim projekty o podwyższonym standardzie, a klasyczne apartamenty powstają jedynie w kilku mniejszych inwestycjach.

111016.wilanow.550x

Mniejsze zainteresowanie tym rejonem stolicy wśród firm deweloperskich jest wynikiem ich większej ostrożności. Wysoka liczba inwestycji i zaostrzona rywalizacja o klienta sprawiły, że przedstawiciele branży zaczęli odwracać się od tej dzielnicy, sytuując nowe projekty w innych rejonach Warszawy. Było to swoiste odreagowanie wcześniejszego szybkiego wzrostu podaży. Deweloperzy wstrzymywali się z decyzjami o nowych projektach na tym terenie, czekając aż sprzedadzą się mieszkania w do tej pory zrealizowanych obiektach. Co ciekawe w ciągu ostatnich trzech miesięcy bieżącego roku należy jednak spodziewać się wzrostu oferty, na rynek mają, bowiem trafić kolejne etapy kilku już obecnie dostępnych projektów.

Emmerson S.A.