Wielka Brytania: zero emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku

Wielka Brytania: zero emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku
Fot. stock.adobe.com/acinquantadue
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Emisje gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii zostaną zredukowane do zera do 2050 roku - przewiduje to nowy rządowy plan walki ze zmianami klimatu. To pierwsza duża gospodarka na świecie, która podejmie ten krok. Wielka Brytania staje się tym samym najbardziej ambitnym pod względem polityki klimatycznej krajem wśród wiodących gospodarek.

Emisje gazów cieplarnianych w Wielkiej Brytanii zostaną zredukowane do zera do 2050 roku - przewiduje to nowy rządowy plan walki ze zmianami klimatu #WielkaBrytania #CO2

Rzeczywista terminologia stosowana przez rząd to „zero netto” gazów cieplarnianych do 2050 roku. Oznacza to, że emisje z domów, transportu, rolnictwa i przemysłu będą musiały zostać całkowicie wyeliminowane lub – w najtrudniejszych przypadkach- zrównoważone przez sadzenie drzew lub wysysanie CO2 z atmosfery.

Jednoznaczny sygnał dla biznesu

– Decyzja ta stanowi bardzo jednoznaczny sygnał dla biznesu, że era paliw kopalnych skończyła się i nie ma już ekonomicznego sensu w nie inwestować. Przyszłość to bowiem technologie bez CO2 i niskoemisyjne. To również znak, że politycy brytyjscy podzielają obawy społeczeństwa przed skutkami zmiany klimatu i potrzebie jego ochrony. To sygnał, który bardzo poważnie powinniśmy potraktować w Polsce. Jeśli nie zmienimy dotychczasowej polityki, jeśli nie zdecydujemy się na odejście od węgla i rozwój odnawialnych źródeł energii, to już za chwilę możemy stracić konkurencyjność gospodarki. Bo nikt w Europie nie będzie chciał kupować polskich produktów wiedząc jak wielki jest ich ślad węglowy – komentuje prof. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Czytaj także: Niemcy już wiedzą, kiedy zamkną ostatnią elektrownię węglową >>>

Koszt realizacji zmienionego celu wynosiłby zaledwie 1-2% PKB

Ministrowie Wielkiej Brytanii szybko podjęli decyzję o przyjęciu niedawno opublikowanej porady niezależnego Komitetu ds. Zmian Klimatu, w której zalecono osiągnięcie celu zerowego dla wszystkich emisji gazów cieplarnianych do 2050 r., w tym transportu morskiego i lotniczego. Wykluczono również międzynarodowe przesunięcia. Organ nadzorujący zmiany klimatu oszacował, że koszt realizacji zmienionego celu wynosiłby zaledwie 1-2% PKB – tyle samo, ile koszt oszacowano 10 lat temu na osiągnięcie obecnego celu 80%.

Kryzys klimatyczny

– Decyzja rządu Wielkiej Brytanii świadczy o tym, że politycy brytyjscy zrozumieli dramatyczną powagę sytuacji. Nie jesteśmy tylko biernymi świadkami zmiany klimatu spowodowanej spalaniem paliw kopalnych, ale doświadczamy już coraz bardziej groźnego kryzysu klimatycznego. Jeśli państwa nie wykażą się podobnym poczuciem odpowiedzialności za losy naszej planety i nie podejmą jak najszybciej równie zdecydowanych zobowiązań, to kryzysu klimatycznego nie uda się już zahamować. Rosnąca średnia globalna temperatura i coraz groźniejsze zjawiska pogodowe, doprowadzą do nieodwracalnych zmian, które zniszczą naszą cywilizację. Zwracał na to uwagę Raport Specjalny IPCC, czy ostatnio opublikowany Raport Australijskiego Centrum Odnowy Klimatu. Niech obecna fala upałów i gwałtownych burz, których obecnie doświadczamy uświadomi naszym politykom, że to dopiero przygrywka do tego co nas czeka. Najwyższy czas, żeby Polska również przyjęła takie zobowiązanie. A żeby je wypełnić, musimy odejść od spalania węgla w celach energetycznych do 2030 roku – podkreśla Krzysztof Jędrzejewski, ekspert Koalicji Klimatycznej.

Zero emisji netto do 2050 przyczyni się do realizacji celu utrzymania globalnego ocieplenia w granicy 1,5 stopnia Celsjusza z prawdopodobieństwem powyżej 50 procent. Rząd Wielkiej Brytanii zmieni obowiązującą ustawę o zmianach klimatu z 2008 r., zamiast wprowadzać nowe przepisy. Oznacza to, że zero netto może zostać szybko wprowadzone do prawa w ciągu kilku tygodni.

Źródło: Koalicja Klimatyczna