Większość OFE zakończyła luty z dodatnim wynikiem. Średnio zyskały 0,4 proc.

Większość OFE zakończyła luty z dodatnim wynikiem. Średnio zyskały 0,4 proc.
Fot. stock.adobe.com/Sabphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Za nami kolejny udany miesiąc na globalnych rynkach akcji i nieco słabszy na polskiej giełdzie. Większość OFE zakończyła miesiąc z dodatnim wynikiem.

Niemal wszystkie otwarte fundusze emerytalne, które średnio 85% aktywów inwestują na rynkach akcji, wypracowały w lutym zysk #OFE

Indeks MSCI AC World, po tym jak w styczniu zyskał +7,8%, najwięcej od ponad 7 lat, luty zakończył z +2,5% zyskiem. Bardzo dobrze wypadły rynki rozwinięte, których indeks MSCI DM World zyskał +2,8%.

Miniony miesiąc był natomiast nieco mniej udany dla inwestujących na krajowym rynku akcji. Główny indeks szerokiego rynku WIG stracił -0,8%, głównie przez duże spółki (WIG20 zakończył miesiąc ze stratą -2,0%). Na tym tle nieźle radziły sobie spółki małe i średnie, które kontynuowały rozpoczęte kilka tygodni wcześniej wzrosty. Indeks najmniejszych spółek sWIG80 zyskał nawet +5,0%.

Wyniki funduszy emerytalnych

Niemal wszystkie otwarte fundusze emerytalne, które średnio 85% aktywów inwestują na rynkach akcji, wypracowały w lutym zysk. Wyniósł on średnio +0,4%. To jednak fundusze, które miały stosunkowo najmniej spółek z WIG20 w portfelu, czyli PKO BP Bankowy OFE oraz OFE PZU „Złota Jesień” wypadły najlepiej, kończąc miesiąc z wynikiem +1,1%. Najsłabiej poradził sobie Allianz Polska OFE, jedyny fundusz, który zakończył miesiąc ze stratą.

Po bardzo trudnym 2018 roku wynik roczny wciąż jest ujemny (średnio -4,1%). Znacznie lepiej wglądają stopy zwrotu w dłuższych horyzontach; w perspektywie 36 miesięcy średnia stopa zwrotu OFE to +26,2%, a 120 miesięcy +87,6%.

Wyniki OFE luty 2019

Ranking OFE

W lutym doszło do kilku zmian w rankingu OFE. Swoje oceny poprawiły przede wszystkim te fundusze, które najwięcej zarobiły w lutym, poprawiając swoje wyniki długoterminowe. Mowa o PKO Bankowy OFE, którego ocena 12-mies. wzrosła z 2a do najwyższej 5a (obecnie pierwsze miejsce w rankingu, skok z 7). W przypadku OFE PZU „Złota Jesień” skok oceny rocznej również był znaczny (z 1a na 4a), co przełożyło się na trzecie miejsce w rankingu (miesiąc temu było to miejsce 9). Drugie miejsce w rankingu utrzymało Aegon OFE.

OFE - luty 2019

Aktywa funduszy emerytalnych

W lutym wartość aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych wzrosła symbolicznie o +0,1% do 162,3 mld zł na koniec miesiąca. Wyniki z zarządzania miały dodatni wpływ, powiększając ich wartość o ponad +0,6 mld zł. Jednocześnie bilans przepływów z ZUS był ujemny. W ramach tzw. mechanizmu „suwaka” OFE przelały na konta ZUS 614 mln, jednocześnie otrzymując w ramach składek jedynie 286 mln zł.

Wartość aktywów OFE - luty 2019

Komentarz IGTE

– Wskaźniki makroekonomiczne za luty, takie jak PMI czy poziom zatrudnienia, okazały się gorsze od oczekiwanych. Mimo to, w okresie oczekiwania na przesilenie w gospodarce, można spodziewać się wzrostów cen walorów w kolejnych miesiącach. Czynnikami sprzyjającymi temu scenariuszowi są wydarzenia odbudowujące zaufanie do rynku kapitałowego – nowe powołania do KNF, publikacja projektu SRRK czy toczące się przygotowania do wdrożenia PPK. Mamy nadzieję, że beneficjantami wzrostów okażą się członkowie OFE, a fundusze emerytalne dodatkowo poprawią swoje wyniki w długim terminie – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Źródło: Analizy Online