„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego sprzedany za 4 320 000 złotych

„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego sprzedany za 4 320 000 złotych
Juliusz Windorbski. Fot. Paweł Bobrowski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na aukcji „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie”, która odbyła się 15 czerwca '23 w DESA Unicum w Warszawie, został sprzedany obraz „Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego. Z prawa pierwokupu skorzystało Muzeum Narodowe w Poznaniu, nabywając płótno czołowego przedstawiciela realizmu za kwotę 4 320 000 złotych (kwota uwzględnia opłatę aukcyjną). Jest to najdrożej sprzedana praca tego artysty w historii, poinformował Organizator aukcji.

Zaginione płótno powstało w 1875 roku na piątym piętrze warszawskiego Hotelu Europejskiego. To tam mieściła się pracownia, którą znany malarz dzielił z innymi artystami: z Antonim Piotrowskim, Stanisławem Witkiewiczem (ojcem Witkacego) i Adamem Chmielowskim (późniejszym bratem Albertem).

Jak wykazała analiza rentgenowska, Chełmoński namalował swój obraz właśnie na szkicu kolegi, Antoniego Piotrowskiego. Artyści bowiem nie tylko wspólnie mieszkali w swojej pracowni, ale też wymieniali się płótnami i zamalowywali je wielokrotnie. Robili tak, by zaoszczędzić na materiałach.

Czytaj także: DESA Unicum z rekordowymi wynikami finansowymi za 2022 rok

„Wieczór letni” – ponad 130 lat poszukiwań obrazu

„Wieczór letni” ostatni raz był widziany w 1890 roku na indywidualnej wystawie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Nikt nie wie, jakie były losy obrazu po tym wydarzeniu. Aż do niedawna, gdy jego właściciele postanowili poznać historię płótna, które, jak się okazuje, od ponad stu lat mieli w swoim domu pod Warszawą.

Chcą pozostać anonimowi, ale jak przekonują, nikt z rodziny nie zdawał sobie sprawy z tego, że na ścianie ich domu znajduje się właśnie to zaginione dzieło, cenionego na całym świecie realisty. Obraz był dla nich po prostu rodzinną pamiątką, którą przekazywano z pokolenia na pokolenie.

„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego
„Wieczór letni” Józefa Chełmońskiego. Źródło: DESA Unicum

Czytaj także: mBank wystawia w Katowicach nowo zakupione prace młodych polskich malarzy

Obraz „Dzieci przy płocie (Enfants)” osiągnął kwotę 1 872 000 zł

Całkowity obrót aukcji „Sztuka Dawna. XIX w., Modernizm, Międzywojnie” wyniósł 13 158 000 zł (kwota uwzględnia opłatę aukcyjną).

Drugim najdrożej sprzedanym obiektem na tej aukcji był obraz Tadeusza Makowskiego „Dzieci przy płocie (Enfants)”. Kwota sprzedaży wyniosła 1 872 000 zł.

Czytaj także: Bank Pekao pokazuje stokenizowaną sztukę w świecie metaverse