Więcej ubezpieczeń nieruchomości

Więcej ubezpieczeń nieruchomości
Fot. stock.adobe.com/Iriana Shiyan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Po trzecim kwartale 2018 r. liczba czynnych polis mieszkań i domów letniskowych przekroczyła 12 mln - wynika ze sprawozdania Komisji Nadzoru Finansowego.

Andrzej Maciążek: Bez dobrej polityki zarządzania ryzykiem, musimy liczyć się niestety także z coraz większymi szkodami z tytułu katastrof naturalnych

Dane ubezpieczycieli po III kwartale pokazują, że aż o 10 proc. urosła składka w ubezpieczeniach majątkowych rok do roku. Rośnie liczba ubezpieczeń nieruchomości.

Majątek lepiej ubezpieczony

Po III kwartale 2018 r. wartość składek z ubezpieczeń majątkowych (nie licząc komunikacyjnych) wyniosła 12,4 mld zł i była o 10,6 proc. wyższa niż rok wcześniej. Największy udział w składce na rynku majątkowym mają ubezpieczenia pozostałych szkód rzeczowych (2,4 mld zł, wzrost o 16,7 proc.) oraz ubezpieczenia od ognia i innych żywiołów (2,4 mld zł, wzrost o 2,5 proc.) – wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Zbliżone wartości pokazały dane statystyczne opublikowane przez KNF.

– Raport PIU pt. „Klimat ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?” pokazuje wyraźnie, że kolejne lata to coraz częstsze występowanie gwałtownych zjawisk pogodowych. Bez dobrej polityki zarządzania ryzykiem, musimy liczyć się niestety także z coraz większymi szkodami z tego tytułu – wyjaśnia Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

Polacy ubezpieczają domy

Ponad 700 tys. polis mieszkań i domów letniskowych przybyło w ciągu roku: z 11,28 mln do 12,01 mln czynnych polis. Składka zebrana przez ubezpieczycieli z tych ubezpieczeń urosła jednak nieznacznie – z 1,005 mld zł do 1,054 mld zł, co pokazuje, że składki utrzymają się na atrakcyjnej dla klientów wysokości.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku było natomiast mniej zdarzeń skutkujących wypłatą odszkodowania z polis mieszkaniowych. Ich liczba spadła z 220 tys. do niespełna 200 tysięcy.  Zeszłoroczne nawałnice i wiatry spowodowały dużo szkód, w 2018 r. aura była łaskawsza dla właścicieli nieruchomości. Jednak mniejsza liczba zdarzeń nie przełożyła się na dużo niższe obciążenia ubezpieczycieli. Odszkodowania wyniosły 351 mln zł, rok temu była to kwota 358 mln zł.