Wiceprezes Pekao: zysk netto sektora bankowego w 2020 r. może spaść o około połowę

Wiceprezes Pekao: zysk netto sektora bankowego w 2020 r. może spaść o około połowę
fot. Bank Pekao S.A.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Pekao szacuje, że zysk netto sektora bankowego w 2020 roku spaść może o około 8 mld zł, co oznacza, że będzie o około połowę niższy niż w 2019 roku - poinformował wiceprezes Banku Pekao Tomasz Kubiak.
Tomasz Kubiak, wiceprezes @BankPekaoSA: #BankPekao szacuje, że zysk netto sektora bankowego w 2020 r. spaść może o około 8 mld zł, co oznacza, że będzie o około połowę niższy niż w 2019 r. #Pekao

„My prognozujemy, że w zależności od tego, jak bardzo ta sytuacja makro się przełoży, wpływ (COVID-19 na sektor bankowy) mógłby być nawet między 8 a 30 mld zł, gdyby żadnych ruchów po stronie rządowej nie było obserwowanych. Ponieważ mamy bardzo dużą reakcję sektora państwowego na ten kryzys w postaci przede wszystkim środków, które PFR dostarcza przez banki do gospodarki, ale również poprzez liczne instrumenty (…) ten wpływ na pewno będzie w dolnym przedziale tego zakresu, czyli bliżej 8 mld zł (…) Mniej więcej połowa zysku netto sektora bankowego w 2020 roku „wyparuje” w stosunku do 2019 roku” – powiedział wiceprezes banku Tomasz Kubiak na konferencji online „Koronawirus w świecie bankowości” zorganizowanej przez Instytut Bankowości SGH.

Czytaj także: Przeciętna zyskowności sektora bankowego znacznie spadnie i wzrośnie liczba banków ze stratami, raport NBP >>>

Pogorszenie się środowiska makroekonomicznego

„Pogorszenie się środowiska makroekonomicznego jest oczyścicie bardzo istotne z punktu widzenia dochodowości sektora bankowego, zwłaszcza w krótkim terminie, bo standard rachunkowy MSSF 9 bardzo szybko nakazuje przenoszenie tych gorszych warunków makroekonomicznych na koszty ryzyka” – dodał.

Wpływ kryzysu na sektor bankowy

Kubiak przedstawił wstępne szacunki Pekao wpływu kryzysu na sektor bankowy w 2020 roku. Wynik z tytułu odsetek banków spaść może o 6-9 mld zł z 49,2 mld zł w 2019 roku, natomiast wynik z tytułu opłat i prowizji o 1-2 mld zł z 13,3 mld zł w ubiegłym roku.

Koszty pracownicze

Koszty pracownicze banków spaść mogą o nie więcej niż 1 mld zł, z 17,8 mld zł w 2019 roku.

Koszty ryzyka

Koszty ryzyka sektora wzrosnąć mogą w przedziale 3-20 mld zł z 11,2 mld zł zanotowanych w 2019 roku. 

Czytaj także: Czy banki mogą obniżyć koszty?

Źródło: PAP BIZNES