Wicepremier Gowin: zaproponuję objęcie kwotą wolną od podatku przedsiębiorców z podatkiem liniowym

Wicepremier Gowin: zaproponuję objęcie kwotą wolną od podatku przedsiębiorców z podatkiem liniowym
Jarosław Gowin. Źródło: gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jarosław Gowin oświadczył w piątek, 6 sierpnia, że w ramach wprowadzania tzw. Polskiego Ładu będzie proponował, aby kwotę wolną od podatku wprowadzić także dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym.

W czasie spotkania z przedsiębiorcami w Rzeszowie wicepremier Jarosław Gowin stwierdził, że z propozycji podatkowych w tzw. Polskim Ładzie wynika, iż dla zatrudnionych na umowę o pracę podatki będą rosnąć od wynagrodzenia 13 tys. zł brutto, ale dla przedsiębiorców mają rosnąć już od 4 tys. brutto.

Kwota wolna od podatku dla firm

„Nie widzę żadnych racji przemawiających za dzieleniem Polaków na dwie kategorie, gdzie tymi gorszymi byliby przedsiębiorcy, którym nie miałaby przysługiwać kwota wolna od podatku” – stwierdził Jarosław Gowin. „Efektem byłoby znacznie podniesienie pułapu, od którego przedsiębiorcy płaciliby wyższe daniny” – dodał wicepremier.

My jako Porozumienie na pewno nie poprzemy podatków w tym kształcie

Zaznaczył, że kwota wolna od podatku dla przedsiębiorców, to tylko jeden i to nie najistotniejszy element rozwiązań, nad którymi pracuje wraz ze współpracownikami.

Czytaj także: Rada Przedsiębiorczości krytycznie ocenia projekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład

9-proc. składka zdrowotna dla ryczałtowców

Jak powiedział, będzie też proponował, aby ryczałtowcy płacili składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., ale nie od ryczałtu, tylko od średniego wynagrodzenia. To byłoby obecnie ok. 500 zł – ocenił.

Ministerstwo Finansów proponuje, aby przedsiębiorcy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych płacili składkę w wysokości 1/3 stawki podatku zryczałtowanego.

(Gowin) będzie też proponował, aby ryczałtowcy płacili składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., ale nie od ryczałtu, tylko od średniego wynagrodzenia

Gowin, odpowiadając na uwagi przedsiębiorców, stwierdził też, że propozycje podatkowe w tzw. Polskim Ładzie idą w przeciwnym kierunku niż rozwiązania proponowane w Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju.

„My jako Porozumienie na pewno nie poprzemy podatków w tym kształcie. Prowadzone są rozmowy, bardzo trudne, ale w tym kształcie nie poprzemy” – zaznaczył.

Czytaj także: W Polskim Ładzie „niespodzianka” dla spółek: oskładkowanie wynagrodzeń wspólników i członków zarządów

Programy społeczno-gospodarcze Zjednoczonej Prawicy

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł, emerytura bez podatku do 2500 zł, inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania z wkładem własnym gwarantowanym przez państwo i dom do 70 m kw. bez formalności.

Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju została przyjęta przez rząd w lutym 2017 r. SOR zakłada m.in., że przeciętny dochód gospodarstw domowych do 2020 r. ma wzrosnąć do 76-80 proc. średniej UE, a do 2030 r. zbliży do poziomu unijnej średniej.

Czytaj także: Kto zyska, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu, Konfederacja Lewiatan przedstawia tabele porównawcze

Źródło: PAP BIZNES