Wicepremier Gowin na Forum Finansowania MMŚP: sytuacja obniżonego popytu na kredyt przejściowa, stoimy w obliczu bezprecedensowo szerokich planów inwestycyjnych

Wicepremier Gowin na Forum Finansowania MMŚP: sytuacja obniżonego popytu na kredyt przejściowa, stoimy w obliczu bezprecedensowo szerokich planów inwestycyjnych
Wicepremier Jarosław Gowin na Forum Finansowania MMŚP Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sytuacja obniżonego popytu na kredyt jest przejściowa, a planowane szerokie programy inwestycyjne w polskiej gospodarce zwiększą popyt na kredyty inwestycyjne - powiedział w trakcie wideokonferencji wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.

„Badania przeprowadzone przez NBP sugerują, że popyt na kredyt dla firm jest obecnie obniżony. To może trwać jeszcze przez jakiś czas. Bierzemy pod uwagę, że wzrost inwestycji może się odbywać jeszcze przez jakiś czas przy zmniejszonym udziale sektora bankowego, ponieważ firmy mogą być często zdolne do inwestowania ze środków własnych” – powiedział Gowin w trakcie Forum Finansowania MMŚP.

Czytaj także: Finansowanie mikro-, małych i średnich firm szansą dla sektora bankowego >>>

Sytuacja zmniejszonego popytu na kredyt jest przejściowa i sądzę, że zmiany będą zauważalne bardzo szybko, ponieważ stoimy w obliczu bezprecedensowo szerokich w historii dla Polski planów inwestycyjnych.

„Mają one związek z Krajowym Planem Odbudowy, z nową perspektywą funduszy unijnych, nową umową partnerstwa, a także z Polskim Ładem (…). Należy spodziewać się dużego wzrostu nakładów inwestycyjnych, przede wszystkim na przedsięwzięcia infrastrukturalne, a tym samym zdecydowanego wzrostu zainteresowania kredytami inwestycyjnymi” – dodał. 

Czytaj także: Instrumenty wsparcia dla firm, które chcą inwestować >>>

Banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę?

Aktywność gospodarcza, a także popyt na kredyt wróci do poprzedniego poziomu i oczekuje się, że banki zaczną mocniej kredytować firmy i realną gospodarkę – powiedział w trakcie Forum Finansowania MMŚP członek zarządu NBP Paweł Szałamacha.

Dziś wychodzimy z pandemii (…). Oczekujemy, że aktywność gospodarcza, a także popyt na kredyt wróci do poprzedniego poziomu.

„Faktem jest, że w Polsce działalność banków komercyjnych polegających na finansowaniu gospodarki, przedsiębiorstw zawsze była na nieco niższym poziomie niż w krajach dla naszej grupy docelowej, chociażby średniej w OECD. (…) Banki poniekąd nauczyły się zarabiać na innych produktach kredytowych. Opracowały modele ryzyka dla finansowania kredytów hipotecznych czy konsumpcyjnych, w związku z tym nie było presji by rozwijać to pole (finansowanie firm – przyp. red.) działalności. Jestem przekonany, że tu jest duże pole do rozwoju i odbudowy” – powiedział Szałamacha.

„Konieczne jest przeorientowanie pola działalności przez zarządy samych banków. Powinny one zainwestować w zdolność do oceny racjonalnych projektów gospodarczych i podejmowania decyzji o finansowaniu takich projektów pomimo, że oznaczałoby to przełamanie wzorców, zwyczajów, do których przywykły przez ostatnie kilkanaście lat” – dodał.

Według Szałamachy uruchomienie „bardzo ambitnych” programów w postaci Polskiego Ładu oraz programów UE daje pole do łączenia aktywności banków komercyjnych z finansowaniem ze środków publicznych oraz z finansowaniem własnym firm.

„Mam gorącą nadzieję, że tak się właśnie stanie, że mechanizmy wsparcia, które zostały uruchomione ze strony publicznej, NBP czy rządu i zgromadzone dzięki temu bardzo duże bufory kapitałowe i płynność w bankach zostanie wykorzystana do rozwoju polskiej gospodarki, do wzmocnienia bazy gospodarki realnej” – skonkludował. 

Źródło: PAP BIZNES