Wiceminister finansów: spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 r.
„Planujemy rozpoczęcie wspólnych prac z branżą w tym temacie w perspektywie pierwszych miesięcy przyszłego roku i jest naszym mocnym przekonaniem, że spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 r.” – powiedział Sarnowski wczoraj wieczorem na posiedzeniu Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Jest naszym mocnym przekonaniem, że spółdzielnie zostaną objęte estońskim CIT-em od 1 stycznia 2022 r.
Komisja analizowała poprawki zgłoszone do projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładającego możliwość objęcia estońskim CIT-em firmy, których roczny limit przychodów nie przekroczy 100 mln zł i którzy będą przeznaczali zysk na reinwestycje.
Czytaj także: W Sejmie poprawki poszerzające uprawnionych do estońskiego CIT >>>
Jedna z nich zakładała objęcie tym rozwiązaniem także spółdzielni.
„Tak długo jak nie wypracujemy rozwiązań precyzyjnie regulujących przede wszystkim status członków spółdzielni, tak długo te regulacje nie mogą zostać tutaj procedowane. Na pewno jest to zbyt skomplikowana materia, żeby ją zrealizować i zamknąć tylko na etapie […] poprawki” – podkreślił Sarnowski.
Czytaj także: Minister Kościński: podatek CIT dla spółek komandytowych ‒ od maja 2021 roku >>>
Zaznaczył, że obecnie projekt ulega zmianom i dopiero kiedy zostanie wypracowana jego finalna forma, będzie można przystąpić do negocjacji z sektorem spółdzielczym.
„Gwarantujemy, że ten projekt będzie z branżą realizowany” – zapewnił.
Czytaj także: Pracodawcy RP: odroczenie objęcia CIT-em spółek komandytowych im nie pomoże >>>
Według szacunków z rozwiązania ma skorzystać 200 tys. firm, ponad 90% aktywnie działających w Polsce CIT-owców. Koszt dla budżetu na przyszły rok został oszacowany na 5,6 mld zł.