Wiceminister finansów: koszt nowej reformy podatkowej łącznie z Polskim Ładem to ponad 30 mld zł

Wiceminister finansów: koszt nowej reformy podatkowej łącznie z Polskim Ładem to ponad 30 mld zł
Artur Soboń, Źródło: MAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Koszt nowej reformy podatkowej łącznie z Polskim Ładem to ponad 30 mld zł, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

„Liczymy [koszt zmian] w stosunku do 1 stycznia 2022 r. To po prostu trzeba dodać” – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną. 

Zapytany, czy łączny koszt reformy wyniesie ponad 30 mld zł czyli 1,2% PKB odpowiedział: „Tak”.

Czytaj także: Zmiany w podatkach: od 1 lipca obniżenie stawki PIT z 17 do 12 procent; koniec ulgi dla klasy średniej >>>

Powtórzył, że koszt zmian zaproponowanych w ub. tygodniu to 15 mld zł.

Konsultacje reformy

„Jesteśmy w trakcie konsultacji. Te spotkania są przez nas traktowane bardzo poważnie. Zachęcamy, by wskazywać te kwestie, które powinniśmy zmienić. 10 dni na uwagi to jest i mało, i dużo. Pamiętajmy, że ta reforma to niewielki ułamek objętości tego, co zakładał Polski Ład. Tu jest 30 stron ustawy, a Ład miał kilkaset. Wsłuchujemy się w uwagi i zamierzamy skierować skonsultowany projekt do Sejmu na posiedzenie 27-28 kwietnia” – powiedział wiceminister.

Proponowane zmiany w podatkach

W ub. tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział obniżenie stawki PIT do 12% z 17%, a także m.in. likwidację ulgi dla klasy średniej. Ponadto rząd chce, aby do kwoty 8700 zł rozliczający się na liniowej stawce podatkowej 19% mogli zaliczyć w koszty składkę zdrowotną NFZ. Zakładana jest także możliwość pełnego rozliczania się samotnego rodzica z dzieckiem. Zmiany mogą doprowadzić do podniesienia deficytu budżetowego o ok. 0,5 pkt proc.

Czytaj także: Wiceminister finansów na spotkaniu z Radą Przedsiębiorczości: będą także zmiany w podatku CIT >>>

Źródło: ISBnews