WIBOR już nie rośnie, stopy (na razie) też nie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krason.marcin.150xPo jesiennych wzrostach stawki WIBOR, od połowy grudnia wahania są dużo mniejsze, dzięki czemu ustabilizowało się oprocentowanie kredytów hipotecznych w złotych.

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To dobra wiadomość dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych, bo daje dużą szansę na to, że po jesiennych wzrostach oprocentowania zima będzie już stabilna. Dalszy wzrost stóp (w pierwszym półroczu 2011 roku podnoszono je czterokrotnie) spowodowałby coraz większe obciążenie domowych budżetów Polaków, a w ostatnich kwartałach raty kredytów hipotecznych w złotych i tak sporo wzrosły. Od stycznia ubiegłego roku rata kredytu złotowego urosła o ponad 11 proc., z 565 do 631 zł na każde 100 tys. zł kredytu w przypadku rozliczenia go na 30 lat.

120211.wibor.350x

Po jesiennym wzroście stawki WIBOR 3M z 4,75 proc. w październiku do 5,00 proc. w połowie grudnia, kolejne dwa miesiące upłynęły już pod znakiem stabilizacji stawki decydującej o oprocentowaniu kredytów hipotecznych, a nawet minimalnego jej spadku (o dwa punkty bazowe). Ale niepokoić kredytobiorców mogą zmienione oczekiwania rynku co do przyszłości WIBOR-u. Z analizy notowań kontraktów FRA wynika, że rynek spodziewa się spadku trzymiesiećznej stawki WIBOR do poziomu 4,75 proc. dopiero na koniec 2012 roku. Miesiąc temu notowania FRA wskazywały, że do takiego spadku może dojść już na przełomie wiosny i lata 2012 roku. Zmiana jest zapewne efektem słów prezesa Narodowego Banku Polskiego Marka Belki, który po styczniowym posiedzeniu RPP poinformował, iż „prawdopodobieństwo obniżki stóp zmalało i dziś bardziej prawdopodobna niż obniżka jest ich podwyżka”.

Z punktu widzenia kredytobiorcy nie każda zmiana WIBOR-u prowadzi do zmiany oprocentowania kredytu i miesięcznej raty. Banki wg własnych zasad wyznaczają stawki bazowe i aktualizują je z różną częstotliwością. Efekty zmian stóp procentowych i WIBOR-u klienci poszczególnych instytucji odczuwają więc w różnym czasie i stopniu, czasami do aktualizacji stawek wymaga jest zmiana WIBOR-u o co najmniej 0,1 lub 0,25 p.p.

Marcin Krasoń, Open Finance