Wiadomości ze świata

Wiadomości ze świata
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Nieetyczni bankowcy bez prawa do pracy. Klienci banków gotowi na sztuczną inteligencję. Fintechowy most na kontynent. Bankowość inwestycyjna nie kusi.

Nieetyczni bankowcy bez prawa do pracy

W amerykańskim stanie Nowy Jork „źli aktorzy” na rynku bankowym i ubezpieczeniowym będą dostawać zakaz działania w branży. Dotyczyłby on konkretnych osób, które „zrobiły coś na tyle poważnego, że ma to wpływ na ich zdolność uczestnictwa w branży”. Taką propozycję zgłosił gubernator stanu Andrew Cuomo w odpowiedzi na niedawny skandal w banku Wells Fargo. Jego pracownicy otworzyli kilka milionów nieautoryzowanych kont – osobom, które nie miały o tym pojęcia. Pomysł na zakaz funkcjonowania w przypadku „nieakceptowanego zachowania” – jak to ujął Cuomo w swoim oświadczeniu – zbiegł się w czasie z propozycjami ze strony otoczenia Donalda Trumpa ograniczenia ochrony praw konsumentów usług bankowych, które zwiększono po wybuchu kryzysu finansowego.

https://www.governor.ny.gov/news/governor-cuomo-announces-6th-proposal-2017-state-state-banning-bad-actors-financial-services

Cuomo był w przeszłości gubernatorem generalnym stanu Nowy Jork. Prowadził wówczas m.in. śledztwo w sprawie wysokości bonusów w bankach. W latach 90. pracował w rządzie – w Departamencie Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast. Zależało mu na zwiększaniu dostępności domów – i do skali kredytowania. W związku z tym pojawiały się zarzuty, że przyczynił się do bańki spekulacyjnej na rynku nieruchomości i do wybuchu kryzysu.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-01-09/new-york-proposes-rule-to-ban-bad-actors-over-banking-fraud

Klienci banków gotowi na sztuczną inteligencję

Około jednej trzeciej klientów banków i firm ubezpieczeniowej byłoby gotowe przenieść swoje rachunki do gigantów internetowych, jak Google, Amazon czy Facebook, gdyby oferowały one takie usługi – wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę doradczą Accenture. W badaniu wzięło udział ponad 30 tys. osób z 18 krajów (Polska nie była uwzględniona). Odpowiadali oni na pytania dotyczące tzw. robo-advice, czyli korzystania z doradztwa z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Mniej więcej 70 proc. Ankietowanych stwierdziło, że zgodziłoby się na to, by w ten sposób wybrać odpowiednie konto, a 80 proc. Skorzystałoby z robo-advice w inwestowaniu. Równocześnie z badania wynika jednak, że są sytuacje, w których znaczący odsetek ankietowanych chciałby mieć do czynienia z pracownikiem instytucji finansowej. Dotyczy to przede wszystkim skarg czy reklamacji oraz skomplikowanych produktów, jak hipoteki.

https://www.accenture.com/us-en/insight-financial-services-distribution-marketing-consumer-study

Fintechowy most na kontynent

Belgia jest pierwszym krajem w Europie, który ma “most fintechowy” z Wielką Brytanią – uznawaną za europejskiego lidera pod względem rozwoju branży fintech. “B-Hive”, częściowo należąca do państwa belgijska platforma, która ma służyć zbliżeniu fintechów z tradycyjną branżą finansową, podpisała porozumienie w tej sprawie z organizacją Innovate Finance, zrzeszającą brytyjską branżę fintech. Na czele belgijskiej delegacji stał minister finansów Johan Van Overtveldt. Podobne porozumienia z Brytyjczykami mają już Australia, Korea Południowa i Singapur. http://fortune.com/2017/01/11/brussels-london-form-fintech-bridge/

U nas niedawno miało miejsce pierwsze spotkanie zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych w Polsce. Koordynatorem prac zespołu jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. “KNF (…) dostrzega możliwość podjęcia działań, które mogłyby przyczynić się do efektywnego rozwoju innowacji finansowych w Polsce. Przewodniczący KNF stwierdził, że rozwój branży FinTech stanowi szansę dla wszystkich sektorów rynku finansowego w Polsce – kluczowe jest jednak zachowanie bezpieczeństwa oferowanych rozwiązań tak, aby nie podważyć zaufania klientów do instytucji tego rynku” – czytamy w komunikacie po spotkaniu. Na pierwszym spotkaniu “zespół zapoznał się z raportem Fundacji FinTech Poland: „Fintech w Polsce – bariery i szanse rozwoju”. Do końca 2017 r. zespół ma przygotować “raport, w którym przedstawione zostaną zidentyfikowane i przeanalizowane przez zespół bariery natury regulacyjno-nadzorczej dla rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce”. http://www.knf.gov.pl/aktualnosci/2017/Spotkanie_fintech_13-01-2017.html

Bankowość inwestycyjna nie kusi

Co trzeci pracownik globalnych banków inwestycyjnych chce w ciągu najbliższego roku-dwóch zmienić pracę. Kolejna jedna trzecia dopuszcza taką możliwość – wynika z ankiety firmy Quinlan & Associates przeprowadzonej wśród tysiąca bankierów inwestycyjnych. “Kryzys talentów ma bardzo wymierny i znaczący koszt dla branży. Szacujemy, że dodatkowy 1 proc. współczynnika rotacji (pracowników) to dla pojedynczego globalnego banku inwestycyjnego 250-500 mln dolarów rocznie kosztów znalezienia zastępców” – oceniają autorzy raportu. Powód? “Bankowość inwestycyjna nie jest już tak interesująca, jak w przeszłości. Absolwenci najlepszych uczelni zamiast globalnych banków wybierają Facebooka czy Google. Młodzi bankierzy inwestycyjni, zmęczeni długimi godzinami pracy i brakiem życia towarzyskiego, idą w ich ślady. Wreszcie u doświadczonych pracowników morale jest na rekordowo niskim poziomie ze względu na spadające zadowolenie z pracy i brak innych opcji zatrudnienia – oceniają autorzy opracowania.

http://www.quinlanandassociates.com/insights-dont-bank-on-it/

Łukasz Wilkowicz
Dziennik Gazeta Prawna