WHO o koronawirusie: do końca epidemii COVID-19 daleka droga, kluczowe nie restrykcje, a masowe testy

WHO o koronawirusie: do końca epidemii COVID-19 daleka droga, kluczowe nie restrykcje, a masowe testy
Fot. stock.adobe.com/denisismagilov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Hans Kluge, dyrektor WHO w Europie przestrzegł w środę przed "opuszczaniem gardy" w walce z Covid-19. Zapowiedział, że do końca epidemii jeszcze daleka droga, a postępy łatwo zniweczyć. Dodał też, że kluczem do pokonania epidemii są masowe testy.
.@hans_kluge: kluczowe będą nie restrykcje, lecz masowy program testów i śledzenia kontaktów #koronawirus #Covid19 @WHO_Europe @WHO

Podczas środowej konferencji prasowej w Kopenhadze, Kluge ostrzegł, że mimo obiecujących trendów spadku liczby nowych infekcji w niektórych państwach w Europie, to w innych krajach zachorowań wciąż przybywa w szybkim tempie. Dlatego – stwierdził Kluge – kontynent ma przed sobą jeszcze długą drogę, zanim sytuacja będzie opanowana.

Inny ekspert organizacji, Bruce Aylward zaapelował przy tym, by państwa, które decydują się na znoszenie wprowadzonych restrykcji – w przyszłym tygodniu planują zrobić to Czechy, Austria i Dania – robiły to powoli i stopniowo. Jako wzór podał postawę Chin i Singapuru.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

„Każdy kraj musi sam zdecydować, jak chce do tego podejść. Ale żadne państwo nie jest w stanie samo pokonać tej pandemii” – powiedział Aylward, wzywając do skoordynowania działań.

Przedstawiciele WHO zarekomendowali państwom mieszane podejście wprowadzenia ograniczeń kontaktów oraz prowadzenia testów. Ale Kluge stwierdził, że kluczowe będą nie restrykcje, lecz masowy program testów i śledzenia kontaktów, który pozwoli zidentyfikować zakażonych i odizolować ich od reszty społeczeństwa. Kluge stwierdził, że tylko w ten sposób można nie tylko „spłaszczyć krzywą” epidemii, lecz ją obciąć.

Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>

Odpowiedź na krytyczne wypowiedzi Donalda Trumpa

Działacze WHO bronili się też przed krytyką organizacji przez prezydenta USA Donalda Trumpa, który we wtorek zarzucił im „chinocentryczność” oraz błędne rekomendacje przeciwko zamykaniu granic dla mieszkańców Chin. Trump zagroził też wstrzymaniem finansowania organizacji.

Aylward zasugerował, że rekomendacje WHO dotyczące zamykania granic miały związek z dużym wysiłkiem Pekinu włożonym w identyfikację i izolację zakażonych pacjentów. Dodał też, że zachodziły obawy o łańcuchy dostaw sprzętu medycznego. Kluge zaznaczył, że szczyt pandemii nie jest właściwym momentem na wstrzymanie funduszy dla organizacji.

Źródło: PAP BIZNES