Wejście w życie reformy OFE od 1 lutego 2021 jest wciąż aktualne?

Wejście w życie reformy OFE od 1 lutego 2021 jest wciąż aktualne?
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zapisany termin wejścia w życie ustawy reformy otwartych funduszy emerytalnych (OFE) - tj. 1 lutego 2021 r. - jest cały czas aktualny, poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

„My jako Ministerstwo Funduszy przekierowaliśmy gotowy projekt, zaktualizowany w 2020 roku o elementy, które zmieniły się w związku z pandemią i skierowaliśmy go na Komitet Stały Rady Ministrów pod koniec września br. Obecnie w rękach Rady Ministrów leży rozpoczęcie legislacji. Spokojnie czekamy na to, by ta ustawa została uruchomiona i myślę, że termin, który zapisaliśmy w ustawie, iż wejdzie ona w życie 1 lutego 2021 roku – jest cały czas aktualny. Myślę, że jest to bardzo bliska perspektywa, że ta ustawa będzie procedowana i do 1 lutego w tej sprawie zdążymy” – powiedział Buda w programie „Money. To się liczy” w Money.pl.

„Dobry moment, by reformę przeprowadzić do końca”

Podkreślił, że zima i wiosna będą momentami, gdy szacunki aktywów giełdowych OFE będą wyceniane coraz wyżej i w związku z tym jest to dobry moment, by reformę przeprowadzić do końca.

„Wszystkie czynniki, które wpływały na reformę – tj. ceny aktywów, które obecnie są na giełdzie w funduszach, sytuacja była na tyle labilna, że ciężko było ryzykować pieniądze obywateli i oczekiwać ziszczenia reformy, gdzie ustawa była już gotowa i mogliśmy ją procedować. Ale tylko z powodu pandemii reforma została przesunięta i jestem przekonany, że w 2021 roku reforma zostanie przeprowadzona i odzyskamy nasze pieniądze – te, które pozostały” – wyjaśnił wiceminister.

Czytaj także: Po likwidacji OFE w czasie kryzysu co wybrać IKE czy ZUS?

Na początku września br. rząd podał w wykazie prac legislacyjnych i programowych, że projekt nowelizacji ustaw w związku z przeniesieniem środków z OFE na indywidualne konta emerytalne (IKE) powinien zostać przyjęty w III kw. br.

Reforma OFE przesunięta ze względu na COVID-19

Planowana na ten rok reforma OFE została przesunięta ze względu na pandemię COVID-19.

Zgodnie z założeniami, reformy powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE przekształcą się w towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE staną się specjalistycznymi funduszami inwestycyjnymi otwartymi (SFIO). 100% aktywów netto OFE ma zostać przekazanych na indywidualne konta emerytalne (IKE) prowadzone przez TFI, które będą dziedziczone. W przypadku oszczędzania w IKE nie będzie pobierany podatek.

Opłata przekształceniowa

Przy przekazywaniu środków z OFE na IKE pobrana ma zostać opłata przekształceniowa na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w wysokości 15%; jej płatność ma zostać rozłożona na 2 lata.

Możliwe będzie złożenie deklaracji przez członka OFE o przeniesieniu środków zgromadzonych w OFE do ZUS i dopisaniu wartości przeniesionych środków do kapitału zgromadzonego na koncie w ZUS. Przy wyborze tej opcji nie będzie pobierana 15-procentowa opłata przekształceniowa.

Czytaj także: Kto zyska, a kto straci na zmianie terminu wyceny aktywów OFE przenoszonych do ZUS?

Według założeń, polityka inwestycyjna SFIO przekształconych z OFE ma zostać dostosowana do wieku i profilu ryzyka ubezpieczonych w długim terminie w sposób zapewniający ochronę wartości środków pochodzących z OFE. Koszty zarządzania przez TFI środkami pochodzącymi z OFE mają być ściśle limitowane.

Zarządzanie środkami Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) zlecone będzie wyspecjalizowanemu towarzystwu funduszy inwestycyjnych zależnemu od Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

Źródło: ISBnews