Węgry zaakceptowały warunki Komisji Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa

Węgry zaakceptowały warunki Komisji Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Węgry zrobiły znaczący krok w kierunku otrzymania miliardów euro z Funduszu Odbudowy, akceptując żądania Unii Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa - poinformowało źródło agencji Reutera w Brukseli.

„Węgrzy zaakceptowali warunki Komisji Europejskiej w sprawie niezależności sądownictwa. To nie jest koniec negocjacji, ale jest to znaczący krok naprzód” – powiedział anonimowy unijny urzędnik, cytowany przez agencję.

Stawką jest 5,8 mld euro, które Węgrzy mieliby otrzymać ze środków unijnych.

„Nie mogę potwierdzić, że zakończyliśmy wszystkie negocjacje w sprawie funduszy naprawczych, ale finalizujemy je. Punkty sporne były w dużej mierze wokół niezależności sądownictwa” – powiedziało źródło agencji.

Zagrożone 7,5 mld euro z Funduszu Spójności

Unijny urzędnik dodał, że Budapeszt zgodził się między innymi na odebranie węgierskiemu Sądowi Najwyższemu prawa do ingerowania w prawo sędziów do konsultowania się z Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

Prócz środków z Funduszu Odbudowy Budapeszt musi zmierzyć się jeszcze z perspektywą utraty 7,5 mld euro z Funduszu Spójności.

Niechlubne węgierskie pierwszeństwo

W połowie września Komisja Europejska zaproponowała Radzie UE wszczęcie mechanizmu warunkowości w stosunku do Węgier w związku z korupcją.

To pierwszy taki przypadek w historii UE, od kiedy ustanowiony został dwa lata temu mechanizm warunkowości, który ma chronić budżet wspólnoty przed korupcją.

Źródło: PAP BIZNES