Według GUS branża finansowa najlepiej ocenia obecną koniunkturę gospodarczą

Według GUS branża finansowa najlepiej ocenia obecną koniunkturę gospodarczą
Fot. stock.adobe.com / gopixa
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według comiesięcznej informacji Głównego Urzędu Statystycznego w lipcu następowała stabilizacja koniunktury gospodarczej. We wszystkich obszarach gospodarki zauważalny jest istotny spadek uciążliwości bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej. Zdecydowanie rzadziej niż przed rokiem zgłaszana jest bariera kosztów materiałów.

Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają menadżerowie sekcji „przetwórstwo przemysłowe”. W sekcji tej poprawę koniunktury sygnalizuje 8,8% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18,5% (przed miesiącem było to odpowiednio 9,0% i 19,2%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ankietowani menadżerowie  negatywnie (podobnie jak w czerwcu) oceniają portfel zamówień oraz sytuację finansową. Stan zapasów wyrobów gotowych jest uznawany za nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być podobne do zapowiadanych w czerwcu i maju.

Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują wzrost cen wyrobów przemysłowych nieco większy niż planowano w ubiegłym miesiącu.

Koszty zatrudnienia największą barierą

Najczęściej wskazywaną barierą są koszty zatrudnienia (55,6%) i  wysokie obciążeniami na rzecz budżetu (47,5%). W porównaniu z rokiem ubiegłym najbardziej wzrosło znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem na rynku zagranicznym (z 30,2% do 33,8%).

W budownictwie poprawę koniunktury sygnalizuje 10,8% przedsiębiorstw, a jej  pogorszenie 13,0% (przed miesiącem odpowiednio 11,1% i 13,7%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W handlu hurtowym poprawę koniunktury sygnalizuje 11,7% badanych przedsiębiorstw i tyle samo pogorszenie (miesiąc wcześniej odpowiednio 11,6% i 13,1%). W handlu detalicznym poprawę koniunktury dostrzega 12,4% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie  13,8% (w czerwcu odpowiednio: 11,8% i 13,1%).

W sekcji „transport i gospodarka magazynowa” poprawę koniunktury sygnalizuje 11,1% badanych firm, a jej pogorszenie – 14,3%. W pozostałych sekcjach gospodarki: „Zakwaterowanie i gastronomia”, „Informacja i komunikacja” oraz „Finanse i ubezpieczenia” przeważają pozytywne oceny koniunktury.

Optymizm w branży finansowej

Najbardziej optymistycznie sytuację ocenia branża finansowa. Poprawę koniunktury odnotowuje 23,6% badanych firm tej sekcji, a jej pogorszenie 2,2% (przed miesiącem odpowiednio 23,2% i 3,3%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przewidywane jest zwiększenie zatrudnienia.

Za największą barierę ankietowani menadżerowie uznają koszty zatrudnienia (54,5%), niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej (52,4%) oraz niejasne  i niestabilne przepisy prawne (49,1%).

W porównaniu z lipcem ub.r. wzrosło znaczenie barier niedoboru wykwalifikowanych pracowników (z 17,1% do 21,9%) oraz kosztów zatrudnienia, natomiast najbardziej spadło utrudnień związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl