Ważny tydzień pod względem danych i posiedzeń banków centralnych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

saxo.bank.01.400x297Graeme Wheeler z Reserve Bank of New Zealand w nocy wygłosił dość mało przekonujące przemówienie, biorąc pod uwagę wcześniejsze próby zaimponowania rynkom, polegające na stanowczej dezaprobacie banku centralnego wobec umacniającego się kursu dolara nowozelandzkiego.

Jak zwykle, usłyszeliśmy, że kurs nie ma uzasadnienia, ale również, że RBNZ nie może wiele zrobić w tym zakresie: „poprzednie próby zdecydowanego uwzględnienia kursu waluty nowozelandzkiej w decyzjach dotyczących polityki pieniężnej generowały jedynie większe wahania stóp procentowych, a ich oddziaływanie na realny kurs wymiany było niewielkie”.

Innymi słowy, wydaje się, że RBNZ puścił kurs dolara nowozelandzkiego na żywioł. W efekcie waluta ponownie się umocniła, a w parze AUD/NZD odnotowano nowe minima cyklu poniżej poziomu 1,0800. W dalszym ciągu obserwuję NZD jako jedną z najbardziej błędnie wycenionych walut i wolałbym, by straciła na wartości, ale zobaczymy, co się stanie, gdy i jeżeli pogląd ten okaże się słuszny.

Szwajcarska inicjatywa na rzecz „obrony złota” okazała się niewypałem: liczba głosów na „nie” przeważyła trzy do jednego – miażdżąca przewaga, biorąc pod uwagę poprzedzający referendum absurdalny szum medialny.

W efekcie para EUR/CHF na moment lekko się wycofała, co nie było zaskoczeniem, ponieważ nikt nie przewidywał, że inicjatywa ta znajdzie powszechne poparcie. Większa niespodzianka okazały się wahania cen złota – być może inwestorzy wpadli w popłoch i uwierzyli, że projekt ten miał szanse powodzenia?

Ceny ropy nadal spadają, a wraz z nimi kursy petrowalut, w tym rubla, meksykańskiego peso, korony norweskiej czy dolara kanadyjskiego (kolejność odpowiada rozmiarom deprecjacji). Od czasu osiągnięcia minimów w ubiegłym tygodniu rubel stracił na wartości ponad 10%.

AUD/USD

Jedyną spośród par dolarowych, która w tym momencie wkracza na nowe terytorium, jest para AUD/USD; AUD pozostaje słaby ze względu na obawy dotyczące Chin i bardzo niskie ceny kluczowych surowców.

W normalnych okolicznościach przewidywałbym agresywny ruch w kierunku 0,8100, a nawet 0,8000, jednak realizacja tych celów wymaga umocnienia dolara amerykańskiego również w pozostałych parach, dlatego należy je obserwować i trzymać rękę na pulsie. Posiedzenie Reserve Bank of Australia zaplanowane jest na wtorek.

Co dalej?

Dziś poznaliśmy serię europejskich wskaźników Purchasing Managers Index, a następnie wyniki badania amerykańskiego Institute of Supply Management.

Niedźwiedzie w parze EUR/USD czekały na pokonanie dziś poziomu 1,2425, ogólna odporność euro zależy jednak od tego, czy prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, ograniczy się w czwartek do pustej retoryki (vide np. para EUR/AUD, która osiąga sześciomiesięczne maksima).

Dzisiejszej nocy odbędzie się posiedzenie RBA, na którym raczej nie wydarzy się nic nowego (retoryka na poparcie słabego kursu waluty narodowej itp.).

Uwaga na późniejsze wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej, w szczególności na wystąpienie wiceprezesa Dudleya z nowojorskiej Fed, a także na wypowiedź Stanleya Fischera z Rady Gubernatorów Fed podczas panelu zorganizowanego przez BlackRock.

Najważniejsze dane ekonomiczne

  • Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego (AiG Performance of Manufacturing) w listopadzie wyniósł 50,1 w porównaniu z odnotowanym w październiku 49,4
  • Japonia: szacunkowe wydatki kapitałowe w III kwartale wykazały po korekcie +5,5% i +5,6% z wyłączeniem oprogramowania, w porównaniu odpowiednio z pierwotnie szacowanymi wynikami +1,8%/+1,5%
  • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie wyniósł 50,3, w porównaniu z przewidywanym 50,5 i z odnotowanym w październiku 50,8
  • Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit/JMMA Manufacturing PMI) w listopadzie wyniósł 52,0, w porównaniu z szacowanym 52,1 i z odnotowanym w październiku 52,4
  • Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final HSBC Manufacturing PMI) w listopadzie wyniósł 50,0, w porównaniu z szacowanym 50,0 i z odnotowanym w październiku 50,4
  • Szwecja: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie wyniósł 52,7, w porównaniu z przewidywanym 52,5 i z odnotowanym w październiku 52,1

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

  • Norwegia: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie (08:00)
  • Hiszpania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (08:15)
  • Szwajcaria: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w listopadzie (08:30)
  • Francja: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (08:50)
  • Niemcy: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit/BME Manufacturing PMI) w listopadzie (08:55)
  • Strefa euro: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (09:00)
  • Wielka Brytania: zatwierdzone kredyty hipoteczne (Mortgage Approvals) w październiku (09:30)
  • Wielka Brytania: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (09:30)
  • Kanada: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (RBC Canadian Manufacturing PMI) w listopadzie (14:30)
  • Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym (Final Markit Manufacturing PMI) w listopadzie (14:45)
  • Stany Zjednoczone: badanie ISM dotyczące sektora wytwórczego w listopadzie (15:00)
  • Strefa euro: wystąpienie Costy z EBC (15:00)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Dudleya z Fed (17:15)
  • Stany Zjednoczone: wystąpienie Fischera z Fed (18:00)

John J Hardy,
Saxo Bank