Wartość pożyczek od firm pożyczkowych spadła o 27,8 proc. rdr w marcu

Wartość pożyczek od firm pożyczkowych spadła o 27,8 proc. rdr w marcu
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Firmy pożyczkowe udzieliły 184,4 tys. pożyczek na kwotę 431 mln zł w marcu br., wynika z obserwacji Biura Informacji Kredytowej (BIK). Oznacza to spadek o 20,6% r/r/ w ujęciu liczbowym oraz 27,8% pod względem wartości. Średnia wartość udzielonej w marcu 2020 r. pożyczki pozabankowej wyniosła 2 338 zł i była niższa od średniej wartości pożyczki udzielonej w marcu 2019 r. o 9%.
Firmy pożyczkowe udzieliły 184,4 tys. pożyczek na kwotę 431 mln zł w marcu #pożyczki #BIK @grupabik

W okresie styczeń-marzec 2020 r. firmy pożyczkowe przyznały o 5,9% mniej pożyczek niż w analogicznym okresie zeszłego roku, a w ujęciu wartościowym udzieliły finansowania na kwotę niższą o 12,5%. Łącznie w okresie styczeń-marzec 2020 r. firmy pożyczkowe współpracujące z BIK udzieliły 652,9 tys. pożyczek na łączną kwotę 1,555 mld zł, podano.

Marcowa sprzedaż jest dopiero symptomem trudności, jakie w kolejnych miesiącach

„Marcowa sprzedaż jest dopiero symptomem trudności, jakie wystąpią na rynku pożyczek pozabankowych w kolejnych miesiącach. W tygodniu 20-26 kwietnia br. liczba zapytań do BIK z firm pożyczkowych spadła prawie o 60% w porównaniu do analogicznego tygodnia 2019 r., choć pożyczki finansowały część bieżącej konsumpcji gospodarstw domowych, która została ograniczona przez pandemię. Należy zwrócić uwagę, że część firm pożyczkowych, która funkcjonuje w tradycyjnym, fizycznym kanale sprzedaży, wskutek lockdownu praktycznie nie może udzielać pożyczek. Ponadto niekorzystne zmiany legislacyjne oraz istotnie obniżające górny pułap możliwych do osiągnięcia przychodów przez firmy pożyczkowe, przy wysokim już dzisiaj i rosnącym w wyniku pandemii poziomie ryzyka powodują, że działalność firm pożyczkowych nie będzie dochodowa. Dopełnieniem obecnie bardzo niekorzystnego obrazu rynku pożyczkowego jest utrudnienie w zdobyciu finansowania przez niektóre firmy pożyczkowe” – powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w komunikacie.

>> (otwiera się na nowej zakładce)”>Czytaj także: BIK: przez koronawirusa spadki zapytań o kredyty dla mikroprzedsiębiorstw, firmy w kryzysowej sytuacji >>>

W okresie styczeń-marzec 2020 r. 36% wartości udzielonych pożyczek było na kwoty powyżej 5 000 zł, w ujęciu liczbowym stanowiły one jednak tylko 10% sprzedaży. W sprzedaży I kwartału 2020 r. w ujęciu liczbowym dominowały pożyczki do kwoty 1 tys. zł, które stanowiły 39% liczby udzielonego finansowania. W ujęciu wartościowym pożyczki udzielone na kwoty poniżej 1 000 zł miały 10% udziału w sprzedaży. Dodatnia dynamika liczby udzielanych pożyczek w I kwartale 2020 r. dotyczyła dwóch przedziałów kwotowych: 1-1,5 tys. zł i wynosiła (+3,3%) i z przedziału 1,5-2 tys. zł (+1,2%). W ujęciu wartościowym dodatnia dynamika dotyczyła również pożyczek z tych dwóch przedziałów kwotowych i odpowiednio wynosiła (+3,1%) i (+0,7%). Najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w I kwartale 2020 w porównaniu do I kwartału 2019 roku odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego powyżej 5 tys. zł odpowiednio: (-19,4%) oraz (-23,1%).

Pierwsze skutki pandemii koronawirusa

„Analizując wyniki sektora pożyczkowego za I kwartał br., możemy zaobserwować pierwsze skutki pandemii koronawirusa i ich wpływ na kondycję branży. W całym analizowanym okresie mieliśmy do czynienia z ograniczeniem sprzedaży zarówno w zakresie liczby, jak i wartości pożyczek. Kluczowy wpływ na wyniki sprzedaży w I kwartale miała druga połowa marca, w której doszło do istotnych ograniczeń życia gospodarczego i społecznego oraz ujawniły się pierwsze oznaki nadchodzącego kryzysu. Równolegle firmy pożyczkowe zaostrzyły kryteria udzielania pożyczek, co bezpośrednio wynika z przewidywanego pogorszenia się zdolności kredytowej klientów oraz propozycji nowych rozwiązań ustawowych istotnie obniżających koszty pozaodsetkowe pożyczek. Warto przy tym zauważyć, że faktyczne ograniczenie kosztów pozaodsetkowych jako element pakietu antykryzysowego weszło w życie dopiero 31 marca br. Prawdziwego 'trzęsienia ziemi’ spodziewamy się zatem w branży dopiero w kwietniu oraz kolejnych miesiącach” – podsumowała prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego Agnieszka Wachnicka.

Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>

Źródło: ISBnews