Wartość inwestycji w fintech w Europie sięgnęła 26 mld USD w I półroczu 2018 r.
„Największe miliardowe transakcje były związane z konsolidacją w segmencie płatności elektronicznych oraz dedykowanych rozwiązań dla klientów biznesowych. Inwestorzy interesują się również alternatywnymi bankami, start-upami budującymi rozwiązania dla branży usług finansowych na bazie sztucznej inteligencji, regtechami, czy też coraz bardziej dojrzałą technologią blockchain. Europa jest w tej chwili kluczowym rynkiem fintechowym, na którym wydano w pierwszym półroczu br. blisko 45% pieniędzy zainwestowanych w fintechy na całym świecie” – czytamy w komunikacie.
Inwestycje w 875 największych spółkach z branży fintech na świecie osiągnęły rekordową wartość 57,9 mld USD w pierwszej połowie 2018 r., czyli ponad 70% więcej niż w całym 2017 r.
Cyfryzacja konsumentów i biznesu
„Biorąc pod uwagę szybkość cyfryzacji konsumentów i biznesu oraz rolę, jaką odgrywają w gospodarce usługi finansowe, nie powinno dziwić, że tak duże pieniądze są inwestowane w innowacyjne fintechy. Na globalnym rynku usług finansowych trwa w tej chwili wyścig nie tylko o to, kto najlepiej odpowie na potrzeby cyfrowych konsumentów i coraz bardziej cyfryzującego się biznesu, ale też kto najlepiej wykorzysta cyfrowe rozwiązania po to, żeby efektywniej i dużo taniej realizować złożone operacje, wywiązując się również z coraz bardziej wymagających regulacji nakładanych na sektor usług finansowych” – powiedział doradca zarządu KPMG w Polsce dr Jerzy Kalinowski, cytowany w komunikacie.
Warto wzorować się na Szwecji
Dodał, że jeśli mamy ambicję zbudować w Polsce zagłębie fintechowe, to warto się wzorować na Szwecji, która jest w tej chwili jednym z kluczowych rynków fintechowych na całym świecie.
„Szwecja od wielu lat systematycznie stawia na innowacje – wydatki na prace badawczo-rozwojowe wyniosły w Szwecji w 2017 r. ponad 3.26% PKB, czyli trzy razy więcej niż w Polsce. Sztokholm jest w tej chwili jednym z 3 najważniejszych hubów start-upowych w Europie. Szwedzki rynek jest bardzo zaawansowany cyfrowo, a szwedzcy konsumenci bardzo chętnie adaptują innowacyjne rozwiązania. Tam też powstały fintechy, które pozyskały już miliardy dolarów, takie jak Klarna, Bamora, iZettle czy Nordax Group” – dodał Kalinowski.
Źródło: ISBnews