Warszawa jako pierwsza w Polsce w programie Zielone Miasta EBOR

Warszawa jako pierwsza w Polsce w programie Zielone Miasta EBOR
Warszawa, Pole Mokotowskie. Fot. stock.adobe.com/Drone in Warsaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które dołączyło do programu zrównoważonego rozwoju miast w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju ‒ Zielone Miasta (EBRD Green Cities).

#ZieloneMiasta: Warszawa w ramach programu stworzy długoterminową (10–15 lat) strategię zrównoważonego rozwoju #EBOR #ZrównoważonyRozwój @EBRD @warszawa

W porozumieniu podpisanym w czwartek 18 czerwca przez Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego oraz Dyrektora Regionalnego EBOR na Europę Środkową i kraje bałtyckie oraz Polskę, Grzegorza Zielińskiego, stwierdza się, że:

 „Obie strony będą starały się współpracować w identyfikowaniu możliwości inwestycji w zielone obszary priorytetowe dla rozwoju infrastruktury „.

Warszawa w ramach programu stworzy długoterminową (10-15 lat) strategię zrównoważonego rozwoju. Później opracuje jej krótkoterminowe cele.

Program EBOR Zielone Miasta - Rafał Trzaskowski i Grzegorz Zieliński.
Program EBOR Zielone Miasta – Rafał Trzaskowski i Grzegorz Zieliński. Źródło: UM Warszawa

Zielone Miasto z czystym powietrzem

Zanieczyszczenie powietrza w Warszawie jest poważnym problemem. Uznając wpływ złej jakości powietrza i globalne skutki emisji dwutlenku węgla, miasto inwestuje w swój system transportu publicznego i pracuje nad kompleksową strategią poprawy warunków ekologicznych w stolicy.

Globalnie miasta, takie jak Warszawa odpowiadają za trzy czwarte emisji gazów cieplarnianych.

Program Zielonych Miast EBOR o wartości 1,5 mld euro pomaga każdemu miastu członkowskiemu dostosować rozwiązania do jego potrzeb środowiskowych.

Już są 43 Zielone Miasta

Przystępując do programu, miasta podejmują projekt uruchamiany przy finansowaniu z EBOR i opracowują własny plan działania dla Zielonego Miasta (GCAP).

Oczekuje się, że wstępna warszawska inicjatywa EBOR dla zielonych miast obejmie zakup do 45 nowych pociągów metra,  za ponad 1,3 mld zł, w celu rozbudowy warszawskiej II linii metra.

W ramach EBOR Zielone Miasta, szybko rozwijającym się programie, obecnie uczestniczą już 43 miasta, z Europy Środkowo-Wschodniej i Azji, m.in. Sofia, Tirana, Tbilisi, Kijów, Belgrad.

Źródło: EBOR