Warimpex: kryzys w Rosji wpływa na wyniki finansowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Jeden z największych inwestorów na rynku hotelarskim w Europie Środkowej i Wschodniej – firma Warimpex – ogłosił wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2015 roku. Spółka zanotowała dodatni wynik finansowy w większości krajów, jednak na ostateczne wyniki niebagatelny wpływ miał spadek przychodów w hotelach rosyjskich o 36%. W efekcie firma odnotowała ujemny wynik finansowy netto, który wyniósł –24,9 mln euro.

Podsumowanie wyników finansowych w Warszawie komentował obecny na spotkaniu  prezes firmy Warimpex Franz Jurkowitsch. Podkreślił, że hotele zlokalizowane poza Rosją wypracowały dobre wyniki, jednak na dzień bilansowy spółka nadal doświadczała skutków osłabienia rubla i strat z powodu niższej wyceny swoich aktywów.

W sumie przychody ze sprzedaży w rosyjskich hotelach były niższe o niemal 36% rok do roku. Podobnie kształtuje się sytuacja w czeskich Karlovych Varach, gdzie hotel Dvorak znacząco odczuł brak gości z Rosji – mówił prezes Jurkowitsch. – Przychody hotelu Dvorak spadły o blisko 40%.

W związku z tym łączne przychody uzyskane przez Warimpex w segmencie nieruchomości hotelowych spadły do 25,8 mln euro, czyli o 17% w porównaniu z pierwszym półroczem 2014 r. Łączne przychody ze sprzedaży spadły o 24%: do 27,9 mln euro z 36,7 mln euro rok wcześniej. Wskaźnik EBITDA spadł natomiast o 23%, z 7,7 mln euro do 5,9 mln euro, a EBIT – z –1,4 mln do –19,2 mln euro. Spadek wskaźnika EBIT jest spowodowany przede wszystkim obniżeniem wyceny nieruchomości biurowych w Rosji i odpisami aktualizacyjnymi rosyjskich hoteli.

W naszym kraju spółka ma siedem hoteli w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Międzyzdrojach i Katowicach. Warimpex jest też właścicielem działki położonej obok hotelu Chopin w Krakowie, na której do 2017 roku ma powstać biurowiec o powierzchni ok. 21 tys. m². Ponadto w planach jest wyburzenie jednego z należących do Warimpeksu biurowców w Krakowie, w miejsce którego ma powstać nowy budynek biurowy o powierzchni blisko 15 tys. m². Natomiast w Łodzi Warimpex wygrał przetarg na zakup działki w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu andel’s.

Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, stąd decyzje o kolejnych inwestycjach – przyznaje Christoph Salzer, dyrektor regionalny Warimpex. – Do 2017 roku powinniśmy zakończyć dwie inwestycje w Krakowie, co powiększy nasze powierzchnie biurowe o 35,5 tys. m2 i rozpocząć budowę w Łodzi.

Spółka Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG jest obecnie właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym 18 hoteli biznesowych i luksusowych o łącznej liczbie ok. 4.600 pokoi, a także pięciu budynków komercyjnych i biurowych o łącznej powierzchni użytkowej ok. 42 tys. m². W ciągu ostatnich 25 lat Warimpex zrealizował projekty deweloperskie o łącznej wartości ponad miliard euro. Spółka działa w siedmiu krajach europejskich. Do najlepszych hoteli, których Warimpex jest właścicielem, współwłaścicielem lub podmiotem prowadzącym, należą hotele andel’s w Berlinie i Łodzi, hotele marki angelo w Pradze, Pilźnie i Katowicach, hotele lotniskowe marki angelo w Bukareszcie i Jekaterynburgu, hotel Kempinski w Wiedniu, hotel Crowne Plaza na terenie lotniska w Petersburgu oraz hotel InterContinental w Warszawie.

W drugim półroczu 2015 roku postawiliśmy sobie za cel dalszą realizację projektów deweloperskich oraz zainicjowanie bądź zamknięcie kolejnych transakcji. Jednocześnie w dalszym ciągu pracujemy nad wzmocnieniem naszych fundamentów finansowych, nad poprawą warunków finansowania i nad wzrostem przychodów z naszych hoteli. W związku z powyższym jestem przekonany, że w drugim półroczu uda się nam poinformować o kilku znaczących sukcesach – podsumował prezes Franz Jurkowitsch.

Źródło: Warimpex