Waloryzacja składek emerytalnych: znamy wskaźnik za 2018 rok

Waloryzacja składek emerytalnych: znamy wskaźnik za 2018 rok
Fot. stock.adobe.com/npolymanu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska podpisała obwieszczenie ws. wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r., który określono na 109,2.

Min. @E_Rafalska podpisała obwieszczenie ws. wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r., który określono na 109,2 #waloryzacja #emerytury @MRPiPS_GOV_PL

„Podpisałam obwieszczenie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie wskaźnika waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2018 r. Nie waloryzacji, która będzie w następnym roku, świadczenia, ale składek na ubezpieczenie emerytalne i jest to wskaźnik 109,2. To jeden z najwyższych wskaźników w ostatnich latach” – powiedziała Rafalska, cytowana w komunikacie.

Więcej najnowszych wiadomości o emeryturach >>>

Szefowa resortu dodała, że ostatnio tak wysokie wskaźniki zanotowaliśmy w 2007 i 2008 r. (odpowiednio 112,85 i 116,26).

Jak wyjaśniła minister, oznacza to, że „całe nasze zgromadzone środki, wszystkie nasze składki, zostaną zwaloryzowane, czyli podniesione o 9,2%”.

Czytaj także: ZUS najlepszą inwestycją 2019 roku?

„Proszę mi wskazać jakąś instytucję bankową, gdzie moglibyśmy własne oszczędności tak dobrze i tak bezpiecznie ulokować. Te osoby, które mają największy kapitał, mają szansę naprawdę w kolejnym roku na wyższą emeryturę” – podkreśliła minister.

Coroczna waloryzacja składek wpłaconych do ZUS

Składki wpłacone do ZUS podlegają corocznej waloryzacji, tj. pomnożeniu przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne za 2017 r. wyniósł 108,68. Dla porównania, jeszcze w 2014 r. było to 102,06, przypomina resort.

Czytaj także: Waloryzacja emerytur co kwartał… w Kanadzie

Źródło: ISBnews