Walentynki: ile wydamy w tym roku?
Mówi się, że prawdziwej miłości nie da się kupić, ale to nie znaczy, że nie wpływa ona na stan naszego portfela.
Eksperci platformy MAM przebadali ponad 1000 Polaków, którzy są lub byli w stałych związkach, aby dowiedzieć się jak związki wpływają na nasze finanse. Okazało się, że na każdym związku można zarówno stracić, jak i zaoszczędzić pieniądze – wszystko jest kwestią odpowiedniego zaplanowania „zakochanego” budżetu.
– Przeciętny Polak wydaje średnio około 300 złotych miesięcznie na wspólne przyjemności ze swoim partnerem bądź partnerką, takie jak wyjścia do kina, posiłki w restauracji, drobne upominki, wspólne wyjazdy i tym podobne, a na celebrowanie rocznic związku jest skłonny wydać około 200 złotych.
– 80% Polaków potwierdza, że stały związek łączy się z niemałymi oszczędnościami, a średnia miesięczna oszczędność wynikająca ze wspólnego życia, a tym samym dzielenia kosztów z najbliższą osobą to aż 388 złotych.
– W przypadku 44% stałych związków, koszty związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, są równomiernie rozłożone na obu partnerów.
– Kobiety zwykle 2 razy częściej niż mężczyźni finansują wydatki na jedzenie, chemię gospodarczą, kosmetyki lub ubrania, a panowie są odpowiedzialni za rachunki za media, niespodziewane wydatki i oczywiście – utrzymanie samochodu.
– Prawie ¼ Polek ukrywa przed partnerami swoje wydatki na ubrania, 21% ukrywa wydatki ponoszone na kosmetyki i zabiegi kosmetyczne.
– 24% mężczyzn ukrywa wydatki związane ze swoim hobby, 20% wydatki na rozrywkę, a 14% wydatki związane z samochodem.
– Przeciętnie Polakom udaje się zgromadzić miesięcznie około 286 złotych „zaskórniaków”, o których nie wie ich druga połowa.
– 59% związków deklaruje, że zdarza im się kłócić o pieniądze.
– 90% respondentów zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie kochanka lub kochanki wiąże się z dodatkowymi kosztami, choć nie jest w stanie określić precyzyjnie kwoty, jaką trzeba przeznaczyć na romans.
Źródło: MarketNews24/Informacja prasowa MAM