Wakacje kredytowe raczej nie wrócą

Wakacje kredytowe raczej nie wrócą
Fot. stock.adobe.com / Jakub
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacje kredytowe były tymczasową formą wsparcia kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a obecnie wsparcie to pochodzi z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - poinformowało PAP Biznes Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na prośbę o komentarz do zapowiedzi marszałka Sejmu o możliwości wznowienia wakacji w 2026 roku.

„Mechanizm tzw. wakacji kredytowych był tymczasową formą wsparcia kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej m.in. spowodowanej wzrostem raty kredytowo-odsetkowej wynikającej z powodu nieprzewidywanej podwyżki stóp procentowych lub znaleźli się w trudnej sytuacji z powodów niezależnych od siebie” – napisało Ministerstwo Finansów.

„Formą wsparcia kredytobiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, a posiadają kredyty mieszkaniowe, jest Fundusz Wsparcia Kredytobiorców (FWK), który funkcjonuje od 2015 r. (…).

Stan wolnych środków na koniec 2024 roku wyniósł ok. 1,2 mld zł, co pozwala na realizację zadań, do których FWK został powołany” – dodano.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał w ub. tygodniu na portalu X, że banki powinny obniżyć marże i zacząć udzielać kredytów innowacyjnym projektom, gdyż w przeciwnym wypadku od przyszłego roku trzeba będzie wrócić do wakacji kredytowych.

Czytaj także: Prezes ZBP o reformie wskaźników referencyjnych i wakacjach kredytowych

Źródło: PAP BIZNES