Wakacje kredytowe i reforma WIBOR-u: prezydent podjął decyzję ws. ustawy

Wakacje kredytowe i reforma WIBOR-u: prezydent podjął decyzję ws. ustawy
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent podpisze ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która zakłada wprowadzenie wakacji kredytowych i reformę WIBOR-u w czwartek, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Jeszcze 4 czerwca prezydent Andrzej Duda mówił, że wakacje kredytowe powinny przysługiwać przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji.

Pytany, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych, prezydent stwierdził, że „są potrzebne różnego rodzaju instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji”.

Czytaj także: Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji >>>

Jego zdaniem, wakacje kredytowe powinny przysługiwać „przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji, dla których te kredyty, których raty wzrastają, zaczynają powodować, że niektórym rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem”.

„Jak będę wiedział, jakie są szczegółowo zapisy tej ustawy, jakie ta ustawa stwarza dla kogo możliwości, to wtedy będę podejmował decyzje” – tak Prezydent RP odpowiedział na pytanie, czy podpisałby ustawę o wakacjach kredytowych dla wszystkich.

Wakacje kredytowe

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przewiduje wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Wydłuża też z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.

Wakacje kredytowe obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym, także te, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 r.

Czytaj także: Wakacje kredytowe: wnioski będzie można składać już w sierpniu?

Ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym.

Banki mają wpłacić na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowo 1,4 mld zł

Środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach, zostaną zwiększone. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.

W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.

Źródło: PAP BIZNES