Wakacje kredytowe i reforma WIBOR-u: prezydent podjął decyzję ws. ustawy
Jeszcze 4 czerwca prezydent Andrzej Duda mówił, że wakacje kredytowe powinny przysługiwać przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji.
Pytany, czy podpisze ustawę o wakacjach kredytowych, prezydent stwierdził, że „są potrzebne różnego rodzaju instrumenty, które dadzą trochę ulgi tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji”.
Informujemy, że uroczystość podpisania przez Prezydenta @AndrzejDuda Ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom odbędzie się 14 lipca 2022 r. (czwartek) o godz. 11.30 w Belwederze. pic.twitter.com/dP7GffRtyF
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) July 13, 2022
Czytaj także: Prezydent RP: wakacje kredytowe przede wszystkim dla osób w trudnej sytuacji >>>
Jego zdaniem, wakacje kredytowe powinny przysługiwać „przede wszystkim tym, którzy są w trudnej sytuacji, dla których te kredyty, których raty wzrastają, zaczynają powodować, że niektórym rodzinom bardzo trudno jest dopiąć koniec z końcem”.
„Jak będę wiedział, jakie są szczegółowo zapisy tej ustawy, jakie ta ustawa stwarza dla kogo możliwości, to wtedy będę podejmował decyzje” – tak Prezydent RP odpowiedział na pytanie, czy podpisałby ustawę o wakacjach kredytowych dla wszystkich.
Wakacje kredytowe
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom przewiduje wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Wydłuża też z 31 lipca do 31 października działanie tarcz antyinflacyjnych.
Wakacje kredytowe obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym, także te, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 r.
Czytaj także: Wakacje kredytowe: wnioski będzie można składać już w sierpniu?
Ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym.
Banki mają wpłacić na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców dodatkowo 1,4 mld zł
Środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach, zostaną zwiększone. Zgodnie z ustawą banki mają do końca roku wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.
W nowych przepisach znalazły się również regulacje wymuszające na bankach odejście od WIBOR. Zamiennik wskaźnika i data jego wprowadzenia zostaną ustalone rozporządzeniem.