Wakacje kredytowe: banki zaraportują sporą stratę?

Wakacje kredytowe: banki zaraportują sporą stratę?
Fot. stock.adobe.com/agcreativelab
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nie jest przesądzone czy koszty wakacji kredytowych banki uwzględnią w II czy III kwartale, ocenia analityk Erste Securities Łukasz Jańczak. Niezależnie od tego, w kwartale obciążonym kosztami wakacji kredytowymi zdecydowana większość giełdowych banków prawdopodobnie pokaże stratę, zysk może mieć Bank Handlowy, dodaje.

„W II kwartale widać będzie dalszy wzrost wyniku odsetkowego, może on wzrosnąć niemal 20 proc. kwartał do kwartału. Nie widać będzie jeszcze dużego wpływu wyższych kosztów depozytów. Dynamika wzrostu wyniku odsetkowego zwalnia, ale wzrost kosztów depozytów nie będzie mocno widoczny. Wynik z opłat i prowizji powinien być stabilny, a koszty operacyjne powinny rosnąć poniżej dynamiki inflacji” – powiedział Jańczak.

„Spodziewam się wzrostu kosztów ryzyka, ale on powinien być umiarkowany w stosunku do wzrostu przychodów” – dodał.

To może być bardzo mocny kwartał

Analityk ocenia, że gdyby nie uwzględniać dodatkowych kosztów, które być może sektor bankowy poniesie w II kwartale, to byłby to bardzo mocny kwartał.

„Zysk netto sektora mógłby wynieść w tym czasie nawet około 9 mld zł. Kwotę tę trzeba będzie jednak skorygować o koszty IPS, a to kwota blisko 1,4 mld zł” – powiedział Jańczak.

System ochrony banków

W połowie czerwca Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków (IPS). Wniosek w tej sprawie złożył wcześniej Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millennium, Bank Pekao, PKO Bank Polski i Santander Bank Polski.

Czytaj także: KNF zatwierdziła projekt umowy oraz uznała system ochrony banków komercyjnych >>>

W ubiegłym tygodniu Bank Millennium informował, że w wyniku zaksięgowania kosztów związanych z przystąpieniem do tego systemu w II kwartale zaraportuje stratę netto.

Czytaj także: Rezerwy Millennium na kredyty frankowe w II kw. wyniosą 467,4 mln zł; bank wykaże stratę >>>

Decydujący wpływ na obraz II kwartału mogą mieć jednak koszty wprowadzenia wakacji kredytowych dla klientów banków.

Koszt wakacji kredytowych

„Wszystko na to wskazuje, że program wakacji kredytowych wejdzie w życie. Szacuję, że maksymalny koszt tego programu dla sektora wyniesie 23,5 mld zł przed podatkiem. Netto wpływ będzie trochę niższy, ale nadal to będą znaczące kwoty. Szacunek ten zakłada 100-proc. partycypację w wakacjach kredytowych – w praktyce tyle pewnie nie wyniesie, ale zakładam, że będzie ona wysoka i bardzo dużo kredytobiorców z tego programu skorzysta” – powiedział Jańczak.

Potencjalny koszt wakacji kredytowych to z pewnością wysokie kilkanaście miliardów złotych.

– dodał.

Zdaniem analityka nie jest przesądzone czy koszty wakacji kredytowych banki uwzględnią w II czy III kwartale.

„Kluczowe jest pytanie, jakie będzie rachunkowe podejście do kosztów wakacji – jest ryzyko, że będzie to koszt, który w dużej mierze trzeba będzie zaksięgować jednorazowo, w II lub w III kwartale” – powiedział Jańczak.

Jego zdaniem po zaksięgowaniu wakacji kredytowych strata sektora wyniesie „wysokie kilka miliardów złotych”.

„Wszystko zależy od podejścia księgowego poszczególnych banków do tej kwestii i założeń dotyczących poziomu partycypacji klientów w tym programie” – powiedział Jańczak.

Większość giełdowych banków prawdopodobnie pokaże stratę

Ocenił, że w kwartale obciążonym kosztami wakacji kredytowymi zdecydowana większość giełdowych banków prawdopodobnie pokaże stratę, zysk może mieć Bank Handlowy.

W ubiegłym tygodniu Sejm poparł większość poprawek Senatu do ustawy dotyczącej wakacji kredytowych i zwiększenia o 1,4 mld zł środków na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Przyjęta w tym kształcie ustawa daje osobom spłacającym kredyt na mieszkanie możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. Będą one mogły wnosić o cztery miesiące zawieszenia spłaty kredyty bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym.

Ustawa trafić miała do podpisu prezydenta. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot informował, że prezydent podejmie decyzję ws. ustawy dotyczącej wakacji kredytowych „bez zbędnej zwłoki”.

Według danych NBP zysk netto sektora bankowego w I kwartale 2022 roku wyniósł 6,2 mld zł, co oznaczało wzrost rok do roku o 139 proc. W okresie styczeń-maj wyniósł 12,9 mld zł, czyli wzrósł o 121 proc.

Źródło: PAP BIZNES