Wakacje 2022: drogo, ale jedziemy

Wakacje 2022: drogo, ale jedziemy
Żródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rosnące ceny nie powstrzymują Polaków przed wakacyjnymi wyjazdami. Większość planuje spędzić letnie miesiące w kraju, zdecydowanie odrzucając możliwość wzięcia pożyczki lub kredytu na sfinansowanie odpoczynku. Średnia kwota, jaką planują wydać Polacy w tym roku na wakacje to 1358 zł na osobę. To o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowane wydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę - to główne wnioski z raportu "Wakacje Polaków w trudnych czasach" przygotowanego przez Związek Banków Polskich.

Podobnie jak w ubiegłym roku zdecydowana większość Polaków planuje spędzić wakacje w kraju. Taką deklarację złożyło 61 proc. respondentów.

Zagraniczne wojaże planuje 18 proc., a 15 proc. nie wyjedzie nigdzie. Podobnie jak w ubiegłym roku nie zmienił się odsetek Polaków, którzy zazwyczaj nie korzystają z wyjazdów wypoczynkowych. Taką deklarację złożyło 38 proc. respondentów.

Więcej Polaków w tym roku nie wyjedzie na wakacje, ponieważ ich sytuacja ekonomiczna ulega pogorszeniu i nie mogą pozwolić sobie na wyjazd. To aż 32 proc. respondentów, podczas gdy w ubiegłym roku było to 29 proc.

O połowę zmalał odsetek osób – w porównaniu do ubiegłego roku – które rezygnują z wyjazdu w obawie o zdrowie swoje i najbliższych oraz w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. Takiej odpowiedzi udzieliło 8 proc. respondentów. W ubiegłym roku było to 16 proc.

Źródło: ZBP

Na wakacje Polacy planują wydać więcej niż w 2021 roku

‒ Średnio 1358 zł na osobę planują wydać w tym roku Polacy na wyjazd wakacyjny. Jest to kwota uśredniona, wynikająca z przeliczenia tego, ile zamierzamy wydać i ile osób będzie nam towarzyszyć. To o 11,1 proc. więcej niż w ubiegłym roku, gdy planowanewydatki wynosiły średnio 1222 zł na osobę – komentuje Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich.

‒ Większość badanych deklaruje, że wyda na wakacje więcej niż w ubiegłym roku (raczej tak – 38 proc., zdecydowanie tak – 14 proc.). Powodem jest m.in. wysoka inflacja w Polsce, która wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego codziennego życia. Są też tacy, którzy raczej nie planują wydać więcej niż rok temu. To 29 proc. respondentów. Zdecydowanie „nie” odpowiedziało 6 proc.

Polacy zamierzają sfinansować wakacyjny wypoczynek przede wszystkim z własnych pieniędzy. Wykorzystają oszczędności i bieżące dochody. Tylko nieliczni zdecydują się na zaciągnięcie kredytu czy pożyczki (3 proc.). 65 proc. badanych zdecydowanie odrzuca taką możliwośćdodaje Przemysław Barbrich.

Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej Polaków – 34 proc. – deklaruje, że za wyjazd wakacyjny zapłacą między 2,5 tys. zł a 5 tys. zł. Budżet poniżej 1,5 tys. zł planuje przeznaczyć na wakacje 16 proc. respondentów. To mniej niż w ubiegłym roku. Wówczas taką deklarację złożyło 21 proc.

Wydatki pomiędzy 1,5 tys. zł a 2,5 tys. zł zaplanowało 22 proc. Polaków. Nieznacznie wzrósł odsetek osób planujących wyjazd wakacyjny za kwotę pomiędzy 5 a 10 tys. zł. Taką deklarację złożyło 16 proc., podczas gdy w ubiegłym roku było to 13 proc. 

Źródło: ZBP

Wakacje to także czas na remonty i większe zakupy

Nawet jeśli nie planujemy wyjazdu, to z raportu „Wakacje Polaków w trudnych czasach” wynika, że bardzo często właśnie w okresie wakacyjnym (od końca czerwca do końca sierpnia) liczymy się z dodatkowymi wydatkami.

Tradycyjnie część ankietowanych wykorzysta wakacje na remont mieszkania czy domu. Zrobi tak 17 proc. badanych.

Z kolei 6 proc. badanych podczas lata kupi nowy sprzęt RTV lub przeznaczy pieniądze na okolicznościowe imprezy, takie jak np. wesela (12 proc.).

Zakup nowego auta w tym okresie planuje 4 proc. badanych.

W tym roku 2 proc. respondentów planuje uczyć się języków obcych w okresie wakacyjnym, podczas gdy w ubiegłym roku ankietowani nie mieli takich planów.

Raport ZBP „Wakacje Polaków w trudnych czasach”

Źródło: ZBP

Badanie „Wakacje Polaków” było realizowane w dniach 20‒25 maja 2022. Próba ogólnopolska reprezentatywna N=1000 mieszkańców Polski w wieku 15 lat i więcej. Badanie wykonano metodą CAWI.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP