Wakacje 2021: najwięcej z wypoczynkowego budżetu wydajemy na zakwaterowanie

Wakacje 2021: najwięcej z wypoczynkowego budżetu wydajemy na zakwaterowanie
Źródło: Serwis Prezentmarzeń
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wakacyjny urlop 47% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, a 37% z bieżących dochodów. 12% musi skorzystać z pożyczki lub kredytu, natomiast 4% respondentów zadłuża się u rodziny, aby wyjechać na letni wypoczynek. Średnio, na tegoroczny, wakacyjny urlop, wydamy 1500 zł na osobę. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez serwis Prezentmarzeń.

Jak pokazują wyniki badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021”, największą część „wypoczynkowego budżetu” przeznaczamy na zakwaterowanie – 38% odpowiedzi oraz na jedzenie – 22% odpowiedzi.

Na kolejnej pozycji znajduje się dojazd na urlop – 20% wskazań oraz atrakcje i rozrywki – 20% odpowiedzi.

Jest zauważalna różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej

Do 1500 zł na osobę – to kwota, jaką na letni urlop może przeznaczyć 41% zapytanych Polaków. Na wydatek do 2000 zł na osobę na wakacyjny wypoczynek może sobie pozwolić 26% respondentów badania.

Źródło: Serwis Prezentmarzeń

‒ Nadal jest zauważalna różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Polacy przeznaczają jednak coraz większe budżety na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego i rekreację. Podczas letniego urlopu są skłonni wydać więcej na oryginalne i ciekawe rozrywki, jak na przykład flyboard czy wakeboarding – komentuje Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Czytaj także: Wakacje 2021: nad Bałtykiem drożej niż w Grecji? Ile trzeba zapłacić za tegoroczny urlop nad morzem?

Umiemy docenić możliwość urlopu

Wypoczynek jest jednym z kluczowych elementów przyczyniających się do efektywnej pracy w ciągu roku. Co drugi Polak uczestniczący w badaniu deklaruje, że umie na urlopie odciąć się od zawodowych obowiązków argumentując, że jest to czas tylko dla niego i wyłączając służbową komórkę.

Dla 33% respondentów jest to wciąż trudne, gdyż przyznają że zdarza się im pracować zdalnie mimo urlopu i pozostawać w stałym kontakcie z firmą.

Co drugi Polak uczestniczący w badaniu deklaruje, że umie na urlopie odciąć się od zawodowych obowiązków

Tegoroczny, letni urlop dla 38% Polaków uczestniczących w badaniu wyniesie między 8 a 14 dni. 26% respondentów będzie wypoczywać do 7 dni, a 19% zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9% Polaków tegoroczne wakacje oznaczają wypoczynek tylko w weekendy.

Źródło: Serwis Prezentmarzeń

Czytaj także: Po lockdownie w niektórych branżach trudno o urlop: pracodawca może odmówić wolnego w wakacje?

W tym roku wakacje przede wszystkim w kraju

Najczęściej będziemy wypoczywać w kraju, jak deklaruje 43% respondentów. Co trzeci Polak planuje urlop zarówno w kraju, jak również za granicą. 16% ankietowanych wyłącznie za granicą, jeśli będzie taka możliwość.

Aż 80% zapytanych Polaków deklaruje, że zamierza podczas tegorocznych wakacji wspierać polską branżę turystyczną. Jak wynika z odpowiedzi respondentów badania „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021”, 33% będzie wspierać gastronomię jedząc podczas wypoczynku w restauracjach, 25% zamierza wybrać hotele i pensjonaty, aby właściciele mogli zarobić.

Najczęściej będziemy wypoczywać w kraju, jak deklaruje 43% respondentów

Dla 22% ankietowanych wsparcie krajowej turystyki wiąże się z wyborem Polski ja głównego miejsca wypoczynku w tym roku. Wybierając miejsce na letni urlop Polacy kierują się głównie dostępnością ciekawych atrakcji i rozrywek – 34% odpowiedzi.

Źródło: Serwis Prezentmarzeń

Czytaj także: Wakacje 2021: planujesz zagraniczny wyjazd? Ministerstwo Finansów przypomina, co możesz przewozić przez granicę


*Badanie sondażowe „Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021” zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.

Źródło: Serwis Prezentmarzeń