W większości chińskich miast rosną ceny mieszkań
Czy Cypr zmieni na trwałe nastawienie inwestorów do ryzykownych aktywów? To kluczowe pytanie na najbliższe dni. Dziś od rana stało się to nieoczekiwanie wiodącym tematem w mediach i na rynkach.
Pakiet pomocowy dla tego niewielkiego państwa był dyskutowany od tygodni, ale niespodziewanie pojawiła się propozycja podatku od oszczędności, który został potraktowany jako bardzo istotne wydarzenie w historii walki z kryzysem na Starym Kontynencie. Chodzi o przekroczenie pewnego tabu w walce o uniknięcie bankructwa i uzdrawianie finansów publicznych.
Chodzi też o skłonność do pomocy za wszelką cenę. Wydarzenie jest traktowane jako precedens, który może podważyć zaufanie do banków w innych państwach i spowodować wycofywanie depozytów. To osłabiałoby system bankowy, dla którego depozyty są najtańszym i najbardziej stabilnym źródłem pozyskiwania kapitałów na działalność bankową.
To oczywiście na razie tylko spekulacje, jakie konsekwencje mogą mieć wydarzenia w tym maleńkim kraju. Jednak padają na podatny grunt. Opublikowany w piątek rozczarowujący indeks nastrojów konsumentów pokazał, że społeczeństwa są bardzo wrażliwe na wszelkie działania osłabiające ich dochody. W USA chodzi o cięcia wydatków budżetowych, które stopniowo będą wchodzić w życie. Jednocześnie rynki akcji i innych ryzykownych aktywów są po solidnych zwyżkach, które amerykański S&P 500 doprowadziły o krok od rekordu wszech czasów. W obecnych uwarunkowaniach może nasilić się przekonanie, że tak ważnej bariery nie uda się pokonać bez wcześniejszego ochłodzenia koniunktury.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
Podatek bankowy na Cyprze może podważyć zaufanie do banków w całej Europie jako dobrego miejsca do deponowania środków.
Rosnące znów coraz szybciej ceny mieszkań w Chinach będą skłaniać do schładzania koniunktury na tym rynku i przez to utrudniać ożywienie tamtejszej gospodarki.
Rynki nieruchomości
Wzrost cen nowych mieszkań w Chinach w lutym wystąpił w 62 z 70 monitorowanych przez władze miast. Tak dużą grupę obejmował ostatnio w grudniu 2011 r. Tym samym rząd znów staje w obliczu wyzwań związanych z ryzykiem bańki spekulacyjnej na tamtejszym rynku mieszkaniowym. Tym bardziej, że zmiana cen w wielu miastach była znacząca. W Pekinie zwyżka sięgnęła 5,9% w skali roku, co było największym ruchem w górę od 2 lat. W Guangzhou podskoczyły jeszcze mocniej, bo o 8,1%. Wzrost cen widoczny był też na rynku wtórnym. W Pekinie zwyżka wyniosła 6% w ujęciu rocznym, w Szanghaju 3,9%. Na tendencje cenowe na rynku nieruchomości w Chinach inwestorzy patrzą przez pryzmat ogólnego rozwoju tamtejszej gospodarki. Chłodzenie koniunktury na rynku mieszkaniowym będzie utrudniać trwałe przyspieszenie koniunktury.
Ceny wywoławcze przy sprzedaży mieszkań w Wielkiej Brytanii podniosły się w marcu o 1,2% w skali roku. Średnio wynosiły 239,7 tys. funtów.
Od dewelopera
W inwestycji Osiedle Innova, realizowanej przez Fadesa Polnord Polska na wrocławskich Krzykach, stan zaawansowania budowy w budynkach 3.1 i 3.2 wynosi 56%. Stan zaawansowania konstrukcji – stan surowy otwarty – wynosi 98%. Instalacje wewnętrzne elektryczne i sanitarne do 5-go piętra zostały wykonane w 95%, ściany osłonowe w 100%, ściany działowe w 90%, tynki wewnętrzne w 60%, stolarka otworowa zewnętrzna zamontowana w 90%. Budynki są realizowane w ramach IV i V etapu inwestycji, w ramach których powstaną 184 mieszkania.
Home Broker Daily, 794 – pobierz.
Zespół analiz
Home Broker