W usługach lepiej, w przemyśle tylko dobrze
Dzisiejszy dzień to przede wszystkim wstępne odczyty indeksów PMI dla przemysłu oraz dla usług. Jakkolwiek dane z sektora usługowego pozytywnie zaskoczyły rynek, to już aktywność sektora przemysłowego lekko rozczarowała inwestorów. Tylko Chiny odbiegają od tego schematu.
W godzinach nocnych poznaliśmy wskaźnik PMI dla przemysłu w Chinach. Wstępne szacunki dla tamtejszego przemysłu wskazują na wzrost wskaźnika we wrześniu do 51,2 punktów osiągając najwyższą wartość od 6 miesięcy. Prognoza zakładała odczyt na poziomie 50,9 punktów. Odczyt powyżej poziomu 50 punktów, który odgranicza rozwój od recesji, oznacza wzrost aktywności sektora w stosunku do miesiąca poprzedniego. Dane potwierdziły przyspieszenie chińskiej gospodarki w II połowie roku.
Jednak w przemyśle w Europie już nie jest tak dobrze. Dzisiejsze publikacje okazały się gorsze zarówno wobec prognoz jak również wobec poprzedniego odczytu. Co nie wyklucza oczywiście przyspieszenia w tym sektorze. Poprawa jest, jednak nie taka, na którą liczył rynek. Wstępny indeks PMI dla przemysłu we Francji we wrześniu wyniósł 49,5 punktów wobec prognozowanych 50,0 punktów. Wskaźnik poniżej 50 punktów oznacza spadek aktywności sektora przemysłowego we Francji. Jednak dla rynku walutowego zdecydowanie ważniejsze były kolejne publikacje. Wstępny PMI dla niemieckiego przemysłu osiągnął we wrześniu 51,3 punkty wobec prognozowanych 52,2. Strefa Euro też rozczarowała w kwestii oczekiwań. Wskaźnik managerów logistyki dla Strefy Euro obrazujący kondycję sektora przemysłowego, przygotowywany przez Markit Economics wyniósł we wrześniu 51,1 punktów wobec prognozy 51,7 oraz poprzedniego odczytu 51,4.
O 14:58 napłynęły dane dotyczące wstępnego odczytu indeksu PMI dla przemysłu w USA. Wskaźnik we wrześniu wyniósł 52,8 punktów. Prognoza zakładała 54 punkty wobec 53,1 na poprzednim odczycie. Tutaj również widzimy schemat taki jak w Europie.
Usługi w Europie wypadły znacznie lepiej. Odczyty powyżej prognoz oraz poprzednich wskazują, że ten sektor ma się coraz lepiej. Wstępny indeks PMI dla usług we Francji wyniósł we wrześniu 50,7 (rynek zakładał 49,3) i jest to pierwsze wskazanie powyżej 50 punktów od sierpnia 2012. Wstępny indeks PMI dla Niemiec osiągnął we wrześniu 54,4 punkty wobec prognozy 53,2 oraz poprzedniego wskazania 52,8. Wskaźnik PMI dla usług w Strefie Euro wzrósł we wrześniu do 52,1 punktów (prognoza 51,1, poprzednio 50,7) i jest najwyżej od czerwca 2011. Mimo, że powyższe dane wskazują oczywiście na silną poprawę w sektorze usługowym, to jednak dane z przemysłu są lepszym i silniejszym wyznacznikiem rozwoju danej gospodarki.
EURUSD nie reagował zbyt silnie na te dane. Dotychczasowy dzisiejszy handel na tej parze to lekka przewaga niedźwiedzi. Para po dość silnym ruchu umacniającym porusza się w trendzie bocznym od poprzedniego tygodnia. Pierwszy opór znajduje się na czwartkowym maksimum 1,3568 (tym samym najwyższym poziomie od lutego 2013). Wsparciem natomiast jest poziom 1,3450 (okolice szczytu z sierpnia oraz geometrii 23,6% ostatniego wzrostu).
Krzysztof Koza
Admiral Markets Polska