W USA rośnie liczba niespłaconych kart kredytowych
Banki dokonują odpisów, gdy uznają, że jest mało prawdopodobne, aby pożyczkobiorca spłacił swoje długi. Liczba i wielkość odpisów jest uważnie obserwowanym wskaźnikiem sytuacji kredytowej.
BankRegData to usługa internetowa dostarczająca danych z raportów kwartalnych oraz analizę sytuacji banków w Stanach Zjednoczonych.
Wielkość odpisów długu na kartach kredytowych osiągnęła najwyższy poziom od czasu kryzysu finansowego z 2008 r. Jest to oznaka sytuacji gospodarstw domowych, która uległa pogorszeniu w okresie wysokiej inflacji. 1/3 gospodarstw domowych w USA nie ma żadnych oszczędności.
Boom na kartach w czasie pandemii
W okresie lockdownu, spowodowanego pandemią gospodarstwa domowe otrzymywały od rządu czeki – jednorazowo 1200 dol., a bezrobotni 600 dol. tygodniowo. Wyszli więc z pandemii bogaci w gotówkę, a banki chętnie udzielały kredytów i wydawały karty kredytowe klientom, którzy w przeszłości się do tego nie kwalifikowali, ale wyglądali na bezpiecznych dłużników, ponieważ mieli gotówkę na koncie.
Salda na kartach kredytowych gwałtownie wzrosły – łącznie o 270 mld dol. w latach 2022 i 2023, a w połowie 2023 r. kwota zadłużenia amerykańskich konsumentów na kartach kredytowych po raz pierwszy przekroczyła 1 bln dol.
Skutki wysokich stóp procentowych
Rozdawanie pieniędzy wywołało skok inflacji, który w USA nastąpił na początku 2021 roku i zmusił Rezerwę Federalną do podniesienia stóp procentowych. Fed zaczął podnosić od marca 2022 i w ciągu 17 miesięcy stopa funduszy federalnych wzrosła z 0,25% do 5,5%.
Odpowiednio wzrosło także oprocentowanie na kartach kredytowych. W ciągu 12 miesięcy – od września 2023 roku do września 2024 roku Amerykanie zapłacili 170 mld dol. z tytułu oprocentowania kart kredytowych.
Wysokie oprocentowanie spowodowało wyczerpanie się nadwyżki gotówki na kontach bankowych konsumentów, zwłaszcza tych o niskich dochodach, w wyniku czego coraz więcej tych kredytobiorców ma trudności ze spłatą zadłużenia.
Banki nie podały jeszcze wyników za czwarty kwartał, ale pierwsze oznaki wskazują, że coraz więcej konsumentów zalega ze spłatą swoich zobowiązań.
Capital One, trzeci co do wielkości pożyczkodawca kart kredytowych w USA, po JPMorgan Chase i Citigroup, niedawno poinformował, że w listopadzie jego roczna stopa odpisów z tytułu kart kredytowych wyniosła 6,1%, w porównaniu z 5,2 % rok wcześniej.